تشخیص و درمان آشالازی

آشالازی

آشالازی، اختلالی است که مری را درگیر می کند. مری لوله ای است که مواد غذایی از طریق آن از دهان وارد معده می شوند. در قسمت انتهایی مری که به معده متصل می باشد، عضلاتی به نام عضلات اسفنکتر وجود دارد. با تنگ شدن این عضلات، غذا از مری به معده نمی رسد.
در صورت ابتلا به آشالازی:
– قسمت انتهایی مری به طور طبیعی کار نمی کند.
– عضلات اسفنکتر باز و رها نمی شوند و غذا نیز به معده نخواهد رسید.

دکتر امیر سعید صادقی، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی آشالازی ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

علائم و نشانه های آشالازی

اختلال در بلع، یکی از شایع ترین علائم و نشانه های آشالازی می باشد. برخی دیگر علائم این اختلال عبارت است از:
– درد قفسه سینه
– استفراغ
– سوزش معده (ترش کردن)
– احساس وجود توده در گلو
– کاهش وزن ناگهانی

تشخیص آشالازی

آیا تستی جهت تشخیص آشالازی وجود دارد؟

بله، در صورتی که پزشک احتمال آشالازی را بدهد، تست های تشخیصی زیر تجویز خواهد شد:

۱- تعیین میزان فشار در مری و عضلات اسفنکتر

جهت انجام این تست، پزشک لوله باریک و ظریفی را در دهان و بینی، و تا داخل معده قرار می دهد. این لوله میزان فشار موجود در ناحیه را اندازه می گیرد. با انجام این تست، تشخیص قطعی آشالازی داده می شود.

۲- آزمون بلع باریوم

جهت انجام این تست، محلول خوراکی به نام باریوم به بیمار داده می شود، سپس همزمان با حرکت این ماده به مری، اشعه ایکس نیز انجام خواهد شد.

۳-  آندوسکوپی

روند انجام آندوسکوپی به این صورت است که لوله ای ظریف به همراه دوربین متصل به آن، از راه دهان وارد مری و معده می شود و پزشک به بررسی لایه های مری و معده می پردازد. ممکن است حین انجام این روش، نمونه کوچکی از بافت برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی گردد.

آشالازی

آشالازی

درمان آشالازی

درمان آشالازی به بهبودی کامل این اختلال کمک نمی کند، اما باعث تسکین علائم خواهد شد. برخی روش های درمانی عبارت است از:

– مصرف دارو

مصرف برخی داروها قبل از غذا، به باز شدن دریچه اسفنکتر کمک می کند.
– تزریق دارو به عضلات اسفنکتر حین انجام آندوسکوپی ، جهت باز شدن عضلات اسفنکتر.

– گشاد کردن عضلات اسفنکتر

در حین انجام آندوسکوپی، پزشک بالونی را از طریق دهان، داخل مری بیمار قرار می دهد، با وارد شدن هوا به داخل بالون، عضلات اسفنکتر نیز پهن و گشاد می شوند. در نهایت، هوای داخل بالون خارج خواهد شد.

جراحی

در روش جراحی، پزشک با ایجاد برش، دهانه اسفنکتر را باز و آن را گشاد می کند. این روش، با ایجاد برش های کوچک در ناحیه شکم و یا قفسه سینه همراه است، و یا اینکه حین انجام آندوسکوپی و بدون نیاز به ایجاد برش انجام خواهد شد.

آشالازی

 

کدام شیوه درمانی برای بیمار مناسب تر است؟

پزشک با انجام معاینات بالینی، بهترین گزینه درمان را برای بیمار در نظر می گیرد، و او را از خطرات، مزایا و یا عوارض درمان مطلع می سازد.

آیا نیازی به مراجعه به پزشک می باشد؟

بله، بیمار حتما باید ویزیت شود. پزشک با معاینه بیمار از اثربخشی روش و عدم بروز عوارض مطمئن می شود. چرا که ابتلا به آشالازی، احتمال ابتلا به سرطان مری و یا سایر مشکلات مرتبط را افزایش می دهد.

پاسخ

10 + 8 =