تشخیص سرطان روده با کولونوسکوپی

تشخیص سرطان روده با کولونوسکوپی

چه اطلاعاتی در مورد تشخیص سرطان روده با کولونوسکوپی دارید؟

سرطان روده می تواند در هر بخشی از روده بزرگ اتفاق بیفتد. بسته به محل آغاز سرطان، سرطان روده به عنوان سرطان کولون و یا رکتوم نیز نامیده خواهد شد. سرطان روده از مخاط داخلی روده آغاز می شود. این سرطان معمولا از توده های کوچک موجود در رحم ظاهر می شود، توده های بی ضرر و خوش خیم.

 

علائم سرطان روده 

علائم اصلی سرطان روده عبارت است از:
– مشاهده خون در مدفوع و یا دستمال توالت
– تغییر در عادات روده ای مانند اسهال و یا یبوست
– تغییر در ظاهر مدفوع
– احساس پر بودن و نفخ شکم
– احساس عدم تخلیه کامل روده
– کاهش وزن ناگهانی
– توده در رکتوم و یا مقعد
البته توجه داشته باشید که این علائم نشانه های ابتلا به سرطان روده نیستند. برخی دیگر شرایط مانند: هموروئید، فیشر و یا التهاب دیواره روده نیز می توانند با علائم بالا همراه باشند.
عواملی مانند بالا رفتن سن، پولیپ ها، بیماری های روده ای مانند بیماری کرون، سبک زندگی ناسالم مانند استعمال دخانیات و یا سابقه خانوادگی، احتمال ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند.

تشخیص سرطان روده

تشخیص سرطان روده

تشخیص سرطان روده

برخی افراد به دلیل علائمی که دارند، تست های غربالگری سرطان روده را انجام می دهند. اما برخی دیگر افراد فاقد علائم، سابقه خانوادگی این سرطان را دارند و یا نتیجه تست غربالگری شان مثبت می شود. تست های تشخیصی سرطان روده می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بررسی سلامت جسمانی و عملکرد بدنی، تست هایی به منظور تائید سرطان و یا تست هایی به منظور این که آیا سرطان متاستاز داده است یا خیر.

ممکن است نیاز به تکرار برخی تست ها در طول درمان باشد، تا از اثربخشی پروسه درمان اطمینان حاصل شود.
کولونوسکوپی، تست اصلی است که در تشخیص سرطان روده از سوی پزشک تجویز می شود. که در ادامه به بررسی این تست خواهیم پرداخت.

کولونوسکوپی و بیوپسی

کولونوسکوپی، تستی است که به بررسی کل روده بزرگ می پردازد. با این حال، گاهی ممکن است پولیپ های کوچک نادیده گرفته شوند، به خصوص پولیپ های پشت یکی از چین های روده و یا زمانی که روده قبل از انجام تست، به طور کامل تخلیه نشده باشد.
قبل از انجام کولونوسکوپی، روده باید کامل تمیز شده باشد. معمولا بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد تا درد و ناراحتی کمتری را احساس کند.

  • در طول انجام تست، ابزاری به نام کولونوسکوپ (لوله ای ظریف به همراه دوربین متصل به آن) از راه مقعد وارد رکتوم و کولون می شود.
  • گاز کربن دی اکساید نیز وارد کولون خواهد شد تا امکان مشاهده بهتر برای جراح فراهم گردد.
  • در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک مانند پولیپ، نسبت به برداشت آن ها اقدام خواهد شد. این روش اصطلاحا بیوپسی نام دارد.
  • نمونه گرفته شده جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

 

تست کولونوسکوپی، در حدود بیست تا سی دقیقه طول می کشد. توصیه می شود روز تست فردی بیمار را همراهی کند. ممکن است مقداری درد و یا نفخ بعد از انجام تست احساس شود. اما احتمال بروز عوارض جدی بسیار کم است.

Source: https://www.cancervic.org.au/cancer-information/types-of-cancer/bowel_cancer/diagnosing_bowel_cancer.html

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button