درمان ایسکمی روده

درمان ایسکمی روده

ایسکمی روده، انواعی از شرایط را شامل می شود که در آن ها، خونرسانی به روده به دلیل انسداد رگ های خونی و یا سرخرگ ها کاهش می یابد. ایسکمی روده، می تواند روده کوچک، روده بزرگ (کولون) و یا هر دو را درگیر کند.
ایسکمی روده، اختلال جدی است که می تواند با درد و اختلال در عملکرد روده همراه باشد. در موارد شدیدتر، کاهش خونرسانی به روده می تواند باعث آسیب بافت روده و گاها منجر به مرگ شود.
خوشبختانه، راه های درمانی برای این اختلال وجود دارد. تشخیص اولیه علائم و اقدام به موقع برای درمان، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

علائم و نشانه های ایسکمی روده

علائم ایسکمی روده می تواند ناگهانی و یا به تدریج ظاهر شود، علائمی که از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. اما علائم کلی این اختلال به شرح زیر می باشد:

علائم ایسکمی روده ای حاد

– درد ناگهانی شکم که می تواند خفیف و یا شدید باشد
– نیاز فوری به دفع مدفوع
– حرکات روده ای متناوب
– مشاهده خون در مدفوع
– احساس گیجی در افراد میانسال

ایسکمی روده چیست

ایسکمی روده چیست

علائم ایسکمی روده ای مزمن

– دل پیچه و احساس پر بودن، نیم ساعت بعد از خوردن غذا. (که می تواند به مدت یک تا سه ساعت ادامه پیدا کند)
– دردهای شکمی که به مرور تشدید می یابد
– ترس از خوردن غذا به دلیل احساس درد
– کاهش وزن ناگهانی
اسهال و استفراغ
نفخ

دکتر امیر سعید صادقی، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید برای تشخیص و درمان ایسکمی روده؛ از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 
اینستاگرام

علت بروز ایسکمی روده

ایسکمی روده زمانی اتفاق می افتد که جریان خونرسانی به روده، از طریق سرخرگ ها قطع شود و یا کاهش یابد. این اختلال می تواند به دلیل انسداد سرخرگ به دلیل لخته شدن خون و یا باریک شدن سرخرگ به دلیل تجمع رسوب مانند کلسترول باشد.
عواملی از قبیل:
– آترواسکلروزیس (تجمع چربی در سرخرگ ها)
– بالا رفتن سن
– استعمال سیگار و دخانیات
– بیماری مزمن انسدادی ریه
– مصرف دارو
– مشکلات مربوط به لخته شدن خون
احتمال بروز ایسکمی روده را افزایش می دهند.

تشخیص ایسکمی روده

با توجه به علائم و نشانه های موجود، تست های تشخیصی زیر از سوی پزشک تجویز خواهد شد:
– آزمایش خون: با این که مارکر خونی خاصی برای تشخیص ایسکمی روده وجود ندارد، اما آزمایش خون می تواند به تشخیص این اختلال کمک کند. به عنوان مثال، بالا رفتن سطح گلبول های سفید می تواند یک نشانه باشد.
– تست های تصویربرداری: سی تی اسکن، MRI و اولتراسوند از جمله تست هایی هستند که تصاویر دقیقی از ارگان های داخلی و علت بروز علائم را در اختیار پزشک قرار می دهند.
آندوسکوپی یا کولونوسکوپی: در این روش، لوله ای ظریف و انعطاف پذیر به همراه دوربین متصل به آن، وارد دهان و یا رکتوم می شود. زمانی که اسکوپ وارد دهان می شود، پزشک قادر به بررسی قسمت فوقانی روده کوچک خواهد بود. وارد شدن اسکوپ به رکتوم، امکان مشاهده کولون را فراهم می کند.
– تزریق رنگ به سرخرگ های روده: در طول آنژیوگرافی، لوله ای طویل و باریک به نام کاتتر، وارد سرخرگ کشاله ران و یا بازو و سپس آئورت می شود. ماده رنگی از طریق کاتتر، مستقیما به سرخرگ روده ای تزریق خواهد شد.
با جریان یافتن رنگ در سرخرگ ها، هر گونه باریک و مسدود شدن رگ های خونی مشخص خواهد شد.

تشخیص ایسکمی روده

تشخیص ایسکمی روده

روش های درمان ایسکمی روده

هدف از درمان ایسکمی روده، بهبود جریان خونرسانی به سیستم گوارش می باشد. گزینه های درمان با توجه به علت و شدت علائم در نظر گرفته خواهند شد.
ایسکمی کولون
معمولا آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از بروز عفونت از سوی پزشک تجویز می شود. درمان هر گونه شرایط پزشکی مانند مشکلات مربوط پمپاژ قلب و یا ضربان قلب نامنظم می تواند مهم باشد.
مصرف داروهایی که باعث تنگ شدن رگ های خونی می شوند، مانند داروهای میگرن و یا داروهای هورمونی باید قطع شوند.
در صورتی که کولون آسیب دیده باشد، جراحی و برداشت بافت مرده تجویز خواهد شد.
• ایسکمی روده ای حاد
ممکن است جراحی، به منظور:
– برداشت لخته خون
– باز شدن انسداد سرخرگ
– ترمیم و یا برداشت بخش آسیب دیده روده
در نظر گرفته شود. معمولا آنتی بیوتیک و داروهایی به منظور پیشگیری از تشکیل لخته خون از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
• ایسکمی روده ای مزمن
هدف از درمان، بهبود خونرسانی به روده می باشد. پزشک می تواند سرخرگ مسدود شده را باز و از طریق آنژیوپلاستی، سرخرگ نازک شده را پهن کند.
بعد از درمان، بیمار باید رژیم غذایی کم چرب و وعده های غذایی کم حجمی را داشته باشد، به علاوه این که ورزش، کنترل فشار خون، دیابت و کلسترول نیز همواره به بیماران توصیه می شود.

منبع: Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intestinal-ischemia/symptoms-causes/syc-20373946

پاسخ

Call Now Button