درمان قطعی زخم معده

درمان قطعی زخم معده

چه روشی برای درمان قطعی زخم معده وجود دارد؟

زخم معده یا به اصطلاح پپتیک اولسر(peptic ulcer disease)، در زمره ی آسیب های خوش خیم معده طبقه بندی می شود. زخم معده سبب آسیب دیدن مخاط دستگاه گوارش می شود. شیوع این بیماری حدود  ۶ تا ۱۵ درصد برآورد شده است. معمولا به دنبال ایجاد زخم معده ، شاهد التهاب معده(گاستریت) ، نیز هستیم.

علت ایجاد زخم معده

در قدیم مردم بر این باور بودند که ، مصرف غذاهای پر ادویه یا قرار گیری در محیط های تنش زا از عوامل موثر در ایجاد زخم معده می باشند. اما امروزه طی تحقیقات و پژوهش های بعمل آمده مشخص شده است که عوامل ذکر شده ، منشاء ایجاد زخم معده نمی باشند و این آسیب توسط باکتری خاصی با نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می گردد.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

علاوه براین مصرف برخی مواد دارویی (مانند: آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، کتوپروفن) ، داروهای درمانی در حیطه ی درد و ورم مفاصل و استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، می تواند بستر مناسبی برای ایجاد زخم معده ، فراهم آورد.

بنابراین توصیه می شود برای مصرف داروهای مسکن حتما با پزشک مشورت کنید و طبق تجویز آن دارو مصرف نمایید.

مشخصات باکتری هلیکوباکترپیلوری

محل زندگی : در بزاق دهان

طریقه ی انتشار: از طریق قاشق و چنگال فرد آلوده و یا خوردن غذای دست خورده ی افراد مبتلا به این باکتری

نقش: ایجاد آسیب در لایه های مخاطی دستگاه گوارش و تشکیل زخم معده

زخم معده

زخم معده

علائم زخم معده

 • از نشانه های هویدای زخم معده می توان به درد سوزشی در ناحیه ی جناغ سینه تا بالای ناف ، اشاره -کرد.
 • احساس درد زمانی پدید می آید که زخم معده در تماس با اسید معده قرار گیرد. اسید معده بعد از مصرف مواد غذایی ، بر روند هضم غذا تاثیر می گذارد ، بنابراین احساس درد در فردی که زخم معده دارد ، حدود یکساعت بعد از خوردن غذا با ترشح اسید معده برای هضم ، شروع می شود و تا ساعت ها ادامه می یابد.
 • بیدار شدن از خواب با درد معده
 • زمانی که معده خالی از کیموس باشد ، احساس درد در فرد افزایش می یابد بنابراین توصیه می شود افرادی که زخم معده دارند ، از گرسنه ماندن دوری کنند.
 • در مواقعی که زخم معده شدید باشد ، علائمی مانند بالا آوردن خون در فرد دیده می شود. خون در این حالت به رنگ قرمز یا سیاه می باشد.
 • ممکن است علائمی همچون وجود خون تیره در مدفوع فرد مبتلا به زخم معده دیده شود.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش بی دلیل وزن
 • بی میلی و تغییر در اشتها

لازم است درصورت مشاهده ی علائم بالا ، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت بررسی شود.

نکته ی قابل توجه : علائم مطرح شده تنها در حوزه ی زخم معده نمی باشند. بطور مثال علائم بالا می توانند در حمله ی قلبی نیز ظاهر شوندپ، بنابراین نیاز است از خوددرمانی اجتناب کنید و با معاینات لازم توسط متخصص گوارش ، علت را پیدا کنید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

4 thoughts on “درمان قطعی زخم معده

 1. محمدجواد ناظری - دسامبر 16, 2018 در 1:28 ب.ظ

  برای اینکه اسید معده کم شه چکار باید کرد؟ من انقدر اسید معدم زیاده تورم شدید معده دارم بعضی وقتام انقدر میسوزه که فک میکنم زخم شده معدم

  پاسخ
 2. sara - دسامبر 18, 2018 در 1:15 ب.ظ

  خدا خیرتون بده دکتر. زخم معده عمه من با تشخیص خوبتون، برطرف شد. الان دیگه هر کی مشکل معده داشته باشه من شما رو معرفی میکنیم.

  پاسخ
 3. نبیلا - آگوست 28, 2020 در 5:46 ب.ظ

  سلام دوکتور صاحب عزیز
  من احساس میکنم در گلویم چیزی است بعضاً نفسم قید میشه و احساس ناراحتی میکنم بعضاً دلم خالی بد میشه یعنی استفراغ ندارم و غذا هم بند نمیشه اما احساس میکنم کدام چیزی دا قسمت گلویم باشه

  پاسخ
  • drsaeghi - سپتامبر 6, 2020 در 4:52 ق.ظ

   سلام اکثر این موارد علت های عصبی دارد. غذایی در گلوی بیمار گیر نمی کند و احساس می کند لقمه یا فشاری در گلوی او ایجاد شود. ریفلاکس می تواند یکی از علت های آن باشد. اگر ادامه دار بود حتما با مراجعه به پزشک برای درمان آن اقدام کنید.

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button