زخم معده

زخم معده

زخم معده یا به اصطلاح پپتیک اولسر(peptic ulcer disease)، در زمره ی آسیب های خوش خیم معده طبقه بندی می شود. زخم معده سبب آسیب دیدن مخاط دستگاه گوارش می شود. شیوع این بیماری حدود  ۶ تا ۱۵ درصد برآورد شده است. معمولا به دنبال ایجاد زخم معده ، شاهد التهاب معده(گاستریت) ، نیز هستیم.

علت ایجاد زخم معده

در قدیم مردم بر این باور بودند که ، مصرف غذاهای پر ادویه یا قرار گیری در محیط های تنش زا از عوامل موثر در ایجاد زخم معده می باشند. اما امروزه طی تحقیقات و پژوهش های بعمل آمده مشخص شده است که عوامل ذکر شده ، منشاء ایجاد زخم معده نمی باشند و این آسیب توسط باکتری خاصی با نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می گردد.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

علاوه براین مصرف برخی مواد دارویی (مانند: آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، کتوپروفن) ، داروهای درمانی در حیطه ی درد و ورم مفاصل و استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، می تواند بستر مناسبی برای ایجاد زخم معده ، فراهم آورد.

بنابراین توصیه می شود برای مصرف داروهای مسکن حتما با پزشک مشورت کنید و طبق تجویز آن دارو مصرف نمایید.

مشخصات باکتری هلیکوباکترپیلوری

محل زندگی : در بزاق دهان

طریقه ی انتشار: از طریق قاشق و چنگال فرد آلوده و یا خوردن غذای دست خورده ی افراد مبتلا به این باکتری

نقش: ایجاد آسیب در لایه های مخاطی دستگاه گوارش و تشکیل زخم معده

زخم معده

زخم معده

علائم زخم معده

  • از نشانه های هویدای زخم معده می توان به درد سوزشی در ناحیه ی جناغ سینه تا بالای ناف ، اشاره -کرد.
  • احساس درد زمانی پدید می آید که زخم معده در تماس با اسید معده قرار گیرد. اسید معده بعد از مصرف مواد غذایی ، بر روند هضم غذا تاثیر می گذارد ، بنابراین احساس درد در فردی که زخم معده دارد ، حدود یکساعت بعد از خوردن غذا با ترشح اسید معده برای هضم ، شروع می شود و تا ساعت ها ادامه می یابد.
  • بیدار شدن از خواب با درد معده
  • زمانی که معده خالی از کیموس باشد ، احساس درد در فرد افزایش می یابد بنابراین توصیه می شود افرادی که زخم معده دارند ، از گرسنه ماندن دوری کنند.
  • در مواقعی که زخم معده شدید باشد ، علائمی مانند بالا آوردن خون در فرد دیده می شود. خون در این حالت به رنگ قرمز یا سیاه می باشد.
  • ممکن است علائمی همچون وجود خون تیره در مدفوع فرد مبتلا به زخم معده دیده شود.
  • حالت تهوع و استفراغ
  • کاهش بی دلیل وزن
  • بی میلی و تغییر در اشتها

لازم است درصورت مشاهده ی علائم بالا ، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت بررسی شود.

نکته ی قابل توجه : علائم مطرح شده تنها در حوزه ی زخم معده نمی باشند. بطور مثال علائم بالا می توانند در حمله ی قلبی نیز ظاهر شوندپ، بنابراین نیاز است از خوددرمانی اجتناب کنید و با معاینات لازم توسط متخصص گوارش ، علت را پیدا کنید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

پاسخ

15 + ده =