پاسخ فوق تخصص گوارش به سوال در مورد کیسه صفرا

سوال در مورد کیسه صفرا

در این قسمت پاسخ دکتر امیر سعید صادقی (فوق تخصص گوارش و کبد در غرب تهران) به سوالات متداول شما همراهان عزیز در مورد بیماری های کیسه صفرا و راهکارهای درمانی آن، قرار گرفته است.

شما عزیزان می توانید نظرات و سوالات خود را در انتهای این صفحه برای ما ارسال کنید و در اسرع وقت به پاسخ سوال خود دست یابید.

برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که سنگ های کیسه صفرا به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

 1. نوع اول در افرادی است که یا اساسا علائمی ندارد یا اینکه در فرد علائمی به وجود می آید که هیچ ارتباطی بین علائم و سنگ کیسه صفرا ندارد. در این موارد زمانی که فرد تحت سونوگرافی قرار گیرد متوجه می شود که سنگ کیسه صفرا دارد. مثلا درد هایی در نواحی معده.
 2. دسته دوم سنگ کیسه صفرا علامت دار است. در این دسته علائم وجود دارد اما عارضه ای در پی ندارد.

 

حال این علائم کدامند؟

درد مبهم و نسبتا شدید در قسمت راست زیر قفسه سینه احساس می شود. یا اینکه در قسمت زیر جناغ در قسمت وسط سینه و بالای ناف درد هایی احساس می شود

درد هایی که ناشی از کیسه صفرا در این نواحی احساس شود بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

درد بدین جهت است که سنگ در خروجی ناحیه صفرا گیر می کند. زیرا که نمی تواند از ان منطقه خارج شود.

 1. یکسری از سنگ های کیسه صفرا نیز علامت دار هستند و نیز عارضه هایی را با خود به همراه دارند. مثل زمانی که جداره کیسه صفرا ضخیم می شود. در این حالت می گویند کیسه صفرا ملتهب شده است. فرد احتمالا در این حالت دچار تب می شود.

در این موارد دردها بیشتر از پنج ساعت به طول می انجامد و نسبت به موارد دیگر درد بیشتری را متوجه حال بیماران می کند.

در مواردی سنگ صفرا از مجرای اصلی خود عبور می کند و در نهایت به لوزالمعده یا پانکراس می رسد. در این موارد فشار زیادی به لوزالمعده وارد می سازد. در اصطلاح پزشکی می گویند فرد دچار پانکراتیت شده است.

 

 • آیا سنگ کیسه صفرا باعث چربی و بالا رفتن فشار خون می شود؟

واقعیتی که وجود دارد این است که در کسانی که مشکلات صفراوی دارند، علی الخصوص کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند یکی از عمده علائم آنها  چاقی است. در افراد چاق نیز امکان اینکه میزان کلسترول بیشتر از حد طبیعی باشد، وجود دارد.

 • ولی این مساله که کسی که کیسه صفرا دارد حتما کلسترول اش نیز زیاد است یا اینکه فشار خون در این افراد حتا باید زیاد باشد درست نمی باشد.
 • هرچند که بسیاری از سنگ های کلیه از نوع کلسترولی هستند.
 • در بخشی از مطالعات نشان داده شده است در کسانی که چربی خون شان پایین (چربی خون خوب) است احتمال اینکه سنگ کیسه صفرا در اینان ایجاد شود بسیار زیاد است.

ما می توانیم با غذاهای دریایی، ورزش و تحرک ،چربی خون خوب را بالا ببریم تا احتمال ابتلا به سنگ کلیه کاهش پیدا کند.

سوالات سنگ کیسه صفرا

سوالات سنگ کیسه صفرا

 • در چه کسانی احتمال بیشتری وجود دارد سنگ کیسه صفرا شکل بگیرد؟

 1. در افراد چاق
 2. در کسانی که سابقه ژنتیکی دارند
 3. در زنان آمار ها بیشتر است
 4. افرادی که ا زیک سری داروهای خاص استفاده می کنند. مثلا برای کاهش تری گلیسیرید یکسری قرص های خاصی استفاده می کنند سنگ کیسه ایجاد می کند
 5. یا کسانی که ناگهان وزن شان را کاهش می دهند. برای مثال کسانی که از روش های جراحی برای کاهش چربی های اضافی بدنی شان کمک می گیرند.
 6. بارداری موجب می شود که تغییرات هورمونی در زنان زیاد باشد. از سوی دیگر نیز تحرکت زنان کمتر می شود در نتیجه سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود.
 • آیا سنگ صفرا ارثی است؟

بلی ارث تا حدود ۲۵ درصد در احتمال شکل گیری سنگ کیسه صفرا می تواند دخیل باشد.

بر همین اساس توصیه ای که همواره به مراجعین مان داریم این است که در صورتی که در خانوداده شان سابقه ژنتیکی و فامیلی دارند حتما باید ورزش کنند، تحرک داشته باشد، از احتمال افزایش میزان قند خون بکاهند، افزایش وزن نداشته باشند. تمامی اینها موجب می شود که احتمال بروز سنگ کیسه صفرا در این افراد کاهش پیدا کند.

 • تاثیر ویتامین ث بر کاهش احتمال بروز سنگ کیسه صفرا چقدر است؟

در حقیقت در بخشی از پژوهش ها نشان داده شده است که استفاده از ویتامین ث در کاهش احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا تاثیر دارد.

اما در برخی از افراد که رفلکس معده دارند نمی توانیم این توصیه را داشته باشیم که از این ویتامین استفاده کنند. زیرا که ممکن است از سنگ صفرا جلوگیری شود اما افراد دچار زخم معده و رفلکس های زیادی شوند.

 • آیا برای درمان سنگ کیسه صفرا دارو درمانی می توان انجام داد؟

توصیه ای که اریم این است که در صورتی که سنگ های کلیه علامت دار و عارضه دار هستند حتما با لاپارسکوپی جراحی شوند.

مگر اینکه فرد سن بالایی داشته باشد، عارضه نداشته باشد، مشکلات قلبی داشته باشد، یا جداره کیسه صفرا طبیعی باشد، سنگ زیاد درشت نباشد. در این موارد افراد می توانند که دارو درمانی انجام دهند.

پاسخ

Call Now Button