علائم خطرناک رفلاکس معده

علائم خطرناک رفلاکس معده

آیا از رفلاکس معده رنج می برید؟
بیماری ریفلاکس یا برگشت مواد مترشحه معده به داخل مری چیست؟
۴۴ % افراد حداقل یکبار در ماه احساس سوزش سر دل را تجربه می کنند و ۲۰ % افراد نیز علائم رفلاکس معده بصورت هفتگی دارند.
ریفلاکس و بیماری ناشی از آن ( رفلاکس معده ) ، ناشی از عدم تعادل بین فاکتورهای محافظتی مری در مقابل اسید برگشتی ( اسدهایی ضد برگشت ، مکانیسمی پاک کننده اسید) و فاکتورهای آسیب رساننده به مری ( میزان اسیدی بودن معده ، حجم و ترکیبات موارد برگشتی از دوازدهه یعنی قسمت ابتدایی روده به درون مری ) می باشد.
فقط ۲۰ تا ۶۰% از بیمارانی که ریفلاکس دارند در آندوسکوپی علایم التهاب و خراشیدگی و زخم دارند و اکثریت افراد مبتلا به ریفلاکس ، آندوسکوپی نرمال دارند و نرمال بودن آندوسکوپی دلیل اینکه بیمار پس برگشت اسید ندارد نیست.
در مطالعاتی نشان داده شده است که تاثیر ریفلاکس بر کیفیت زندگی ، حتی از التهاب مفاصل (آرتریت) ، سکته قلبی ، نارسایی قلبی و فشار خون، بیشتر است.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی رفلاکس معده ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

ریفلاکس می تواند با بیماری دیگری همراهی داشته باشد مثل IBS یا سندرم روده تحریک پذیر، اختلالات روان پریشی و …
رفلاکس معده علاوه بر علایم گوارشی ، می تواند با علایم غیر گوارشی همراه باشد مثل : درد قفسه سینه غیر قلبی ، علایم تنگی نفس و آسم ، گرفتگی صدا ، سرفه ، عفونت ریه ، زخمهای دهانی – دندانی و…

در بعضی از بیماران برگشت مواد صفراوی و مواد قلیایی از دوازدهه به درون مری رو داریم که حتی می‌تواند علایم و عوارض شدیدتر از برگشت اسید را ایجاد سازد ، که درمان بلوک کننده اسید در این موارد ممکن است به تنهایی موثر نباشد.
هرچند کاهش اسید معده با داروهای مخصوص می تواند حجم ترشحات معده رو کاهش داده و ریفلاکس مواد دوازدهه به معده و مری را کاهش دهد.

رفلاکس معده

توصیه های AGA در خصوص ریفلاکس معده

زمانی که صحبت از علائم و بیماری های مری می شود، ریفلاکس اسید از معده به مری نیز به میان کشیده می شود. نوسان آن کجاست؟
افراد مبتلا به فتق هیاتال با علائم خفیف و نسبتا شدید رفلاکس ، در شروع درمان مهار کننده پمپ پروتون و یا افرادی که مبتلا به رفلاکس های ادامه دار هستند، بایستی بررسی شوند.
بررسی هایی غیر از معده و روده توسط متخصص گوش و حلق و بینی، و یا متخصص آسم و آلرژی نیاز می باشد. این کار خوب به نظر می رسد، اما متخصصین گوارش معیارهایی را برای تشخیص ریفلاکس اسید از معده به مری در نظر دارند. بسیاری از افراد نسبت به درمان با PPI واکنش نشان نمی دهند، چرا که علائمی از ریفلاکس در آن ها وجود ندارد.

رفلاکس معده

رفلاکس معده

توصیه می شود از درمان های تجربی در کنار سرکوب اسید (دو بار در روز، به مدت شش تا هشت هفته) استفاده شود.
در صورتی که PH معده در حد نرمال باشد و واکنش خوبی نسبت به درمان سرکوب اسید داده نشود، نباید نسبت به انجام تست های بیشتر و یا جراحی اقدامی صورت گیرد.

چه زمانی جراحی توصیه می شود؟

بررسی بر روی بیماران مبتلا به رفلاکس اسید از معده به مری و آن هایی که تحت درمان مهار کننده پمپ پروتون قرار گرفتند، انجام شد. در صورت مشاهده علائم و اسید معده بیش از ۶ درصد، آن هم زمانی که بیمار تحت درمان با مهار کننده پمپ پروتون می باشد، جراحی توصیه می شود.
حتی جراحی به بیمارانی که علائم خفیفی از ریفلاکس و فتق هیاتال دارند نیز توصیه می شود.
جراحی در بیمارانی که با ریفلاکسی مواجه هستند که با مهار کننده پمپ پروتون درمان نمی شوند، گزینه بسیار مناسبی است.
تقویت اسفنگترهای معده از جمله اقداماتی است که در افرادی که شاخص اسید معده شان بالا است ، به خصوص افراد مبتلا به فتق هیاتال ، نتایج خوبی را به همراه دارد. البته این روش محدودیت هایی را نیز به همراه دارد ، اما به نظر می رسد که ایمن و موثر باشد.

 

One thought on “علائم خطرناک رفلاکس معده

  1. mobinaa - دسامبر 16, 2018 در 1:32 ب.ظ

    salam baradarzadam 4 saleshe reflaxe mede dare. kheiliii khatarnake??????

    پاسخ

پاسخ

Call Now Button