علائم کبد چرب را بشناسید

علائم کبد چرب 

علائم کبد چرب را می شناسید؟

چگونه می توان کبد چرب را تشخیص داد؟

چند نوع کبد چرب داریم؟

با خواندن این مقاله می توانید به پاسخ  سوالات بالا دست یابید.

بیماری کبد چرب غیر الکلی 

بیماری کبد چرب غیر الکلی، اختلالی است که با تجمع چربی در کبد همراه می باشد. کبد، عضوی است که در قسمت فوقانی و راست شکم قرار گرفته است.
دو نوع بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود دارد:
کبد چرب غیر الکلی: که با تجمع چربی در کبد همراه است، اما کبد ملتهب نمی شود.
استئوهپاتیت غیر الکلی: که تجمع چربی در کبد باعث التهاب کبد می شود.

دکتر امیر سعید صادقی، فوق تخصص گوارش در تهران ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند.

شما عزیزان می توانید به منظور بررسی علائم کبد چرب و انجام اقدامات درمانی لازم برای رفع این بیماری، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

صفحه اینستاگرام

علل موثر در ایجاد کبد چرب

افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند بیشتر مستعد ابتلا به کبد چرب می باشند اما این بیماری ممکن است حتی در افرادی که از مشروبات الکلی مصرف نمی کنند نیز ایجاد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری می توانید به مقاله ی کبد چرب مراجعه نمایید.

حال ممکن است با خود بپرسید علت ابتلا به کبد چرب چیست؟ در مطالب زیر به بررسی پاسخ این پرسش می پردازیم.

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب

علت بروز کبد چرب

علت اصلی بروز کبد چرب به طور کامل مشخص نیست. اما شرایط زیر می توانند علت بروز کبد چرب باشند:
– چاقی و اضافه وزن
– ابتلا به دیابت ملیتوس، که با بالا رفتن سطح قند خون همراه می باشد
– کلسترول بالا
– مصرف برخی داروهای خاص

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب معمولا در ظاهر قابل تشخیص نمی باشد و نشانه ی خاصی برای فهمیدن این بیماری از ظاهر بیمار وجود ندارد. اما متخصص گوارش با تجویز آزمایش خون و بررسی نتایج، می تواند کبد چرب را تشخیص خواهد داد.

آیا نیازی به انجام تست های بیشتر می باشد؟
در صورت تشخیص کبد چرب، ممکن است تست های تشخیصی بیشتری از سوی پزشک تجویز شود:
– آزمایش خون بیشتر
– تست های تصویر برداری از کبد مانند اولتراسوند، سی تی اسکن و یا MRI. این قبیل تست ها تصاویر دقیقی را از ارگان های داخلی بدن در اختیار پزشک قرار می دهند.
در برخی موارد، نیاز به انجام بیوپسی از کبد می باشد. جهت انجام این تست، نمونه کوچکی از بافت کبد برداشته و جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه فرستاده می شود. بیوپسی کبد تنها تستی است که به تشخیص قطعی کبد چرب کمک می کند.
در صورت عدم تشخیص قطعی کبد چرب و یا بررسی میزان التهاب کبد، بیوپسی تجویز می شود. در صورتی که نتایج آزمایش خون و تست های تصویربرداری نرمال باشد، نیازی به انجام بیوپسی نخواهد بود.

کبد چرب

کبد چرب

درمان کبد چرب

هدف از درمان کبد چرب، بهبود علائم با کنترل شرایطی است که در اثر ابتلا به کبد چرب اتفاق می افتند. به عنوان مثال، کم کردن وزن، کنترل سطح قند خون و کلسترول به بهبود کبد چرب کمک می کنند.
با در نظر داشتن این نکته، پزشک می تواند موارد زیر را انجام دهد:
– کمک به بیمار در کم کردن وزن

بیمارانی که از اضافه وزن رنج می برند، پزشک از آن ها می خواهد که وزن کم کنند، بهتر است فرد به مرور زمان وزن کم کند و کاهش وزن بیشتر از ۱٫۶ کیلوگرم در یک هفته توصیه نمی شود.
– درمان و کنترل سطح قند خون

در صورتی که میزان آن از حد نرمال بالاتر باشد
– درمان و کنترل سطح کلسترول

در صورتی که میزان آن از حد نرمال بالاتر باشد.
رعایت موارد گفته شده و ایجاد تغییرات به درمان کبد چرب کمک می کند.

 

این تغییرات هم چنین احتمال بروز حملات قلبی و سکته را نیز کاهش می دهند، چرا که افراد مبتلا به کبد چرب بیشتر در معرض این قبیل بیماری ها هستند.
در صورت مصرف داروهایی که می توانند باعث بروز کبد جرب شوند، توصیه می شود مصرف آن دارو قطع شود و یا داروی دیگری تجویز خواهد شد.
در صورت ابتلا به کبد چرب از نوع شدید و عدم ابتلا به دیابت و یا بیماری های قلبی، مصرف ویتامین E توصیه می شود. تحقیقات نشان می دهند مصرف ویتامین E، از میزان آسیب کبد کم می کند. برخی دیگر تحقیقات از احتمال بروز مرگ در اثر مصرف ویتامین E می گویند. به همین خاطر، توصیه می شود این ویتامین زیر نظر پزشک مصرف شود.

انواع کبد چرب

آیا کبد چرب به مرور زمان تشدید می یابد؟
خیر، کبد چرب به مرور زمان تشدید نمی یابد. اما می تواند منجر به بروز اسکار در کبد شود که اصطلاحا سیروز نام دارد.

سیروز علائم متفاوتی دارد، مانند التهاب در پاها، مشکلات تنفسی و یا احساس خستگی. در صورت ابتلا به سیروز، در خصوص روش های درمانی موثر با پزشک مشورت داشته باشید.
آیا نیازی به مراجعه به پزشک می باشد؟
بله، افراد مبتلا به کبد چرب باید تحت نظر پزشک باشند و تست ها و چکاپ های مربوطه را به طور منظم انجام دهند. آزمایش خون، از جمله تست هایی است که باید به طور مرتب انجام شود.

پاسخ

هجده − سه =