علائم کرم معده و روده چیست؟

علائم کرم معده و روده

چه راهی برای درمان کرمک وجود دارد؟

چه زمان برای درمان کرمک باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کرمک، کرم های کوچکی هستند که می توانند در روده انسان زندگی می کنند و یکی از علل اصلی بروز عفونت های کرمی هستند. عفونت کرمک معمولا در کودکان و در سنین مدرسه دیده می شود.

کرمک روده

کرمک روده

افراد مبتلا به کرمک با خارش های شدید اطراف مقعد روبرو می شوند. آن هم به این دلیل که کرم های ماده، تخم های خود را در چین های پوست اطراف مقعد پنهان می کنند.
افراد با خوردن تخم کرمک به این عفونت مبتلا می شوند و به این صورت خواهد بود که فرد مبتلا به کرمک مقعد خود را می خاراند و به اشیایی دست می زند که افراد دیگر نیز از آن ها استفاده می کنند. در نتیجه زمانی که فردی تخم ها را لمس می کند و دست خود را به دهانش می زند، بی آن که بداند تخم ها را بلعیده است.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی ، رتبه برتر بورد فوق تخصص گوارش و کبد کشوری و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور درمان کرمک، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –    ۰۲۱۸۸۵۷۰۰۴۸

اینستاگرام

علائم و نشانه های کرمک

در بسیاری از موارد، کرمک با علامت و نشانه ای همراه نیست. اما خارش مقعد، یکی از شایع ترین علائم این عفونت می باشد. خارش معمولا شب ها بیشتر احساس می شود و خواب فرد را مختل می کند. در مواردی که شدت عفونت زیاد باشد، فرد با علائمی مانند شکم درد و یا تهوع نیز روبرو خواهد شد.
آیا نیازی به مراجعه به پزشک می باشد؟
بله، در صورتی که شدت خارش مقعد زیاد باشد، به خصوص شب ها، توصیه می شود به پزشک مراجعه شود.

تشخیص کرمک

آیا تستی برای تشخیص کرمک وجود دارد؟
بله. بعد از شناسایی علائم و نشانه ها، تست نوار چسب (اسکاچ تیپ) انجام می شود. در این تست، نوار چسب بر روی پوست اطراف مقعد گذاشته می شود. در صورت ابتلا به کرمک، تخم ها به نوار چسب می چسبند. سپس پزشک به بررسی تخم های زیر میکروسکوپ می پردازد. توصیه می شود این تست شب هنگام و یا صبح قبل از شستن مقعد انجام شود.

درمان کرمک روده در کودکان

درمان کرمک روده در کودکان

راه های درمان کرمک

درمان کرمک با مصرف دارو امکان پذیر می باشد. بیمار معمولا با مصرف یک قرص بهبود می یابد و قرص بعدی دو هفته بعد مصرف خواهد شد.
در صورت مشاهده علائم کرمک، تمامی افرادی که با فرد آلوده زندگی می کنند، باید دارو مصرف کنند چرا که کرمک به راحتی به افرادی که در یک خانه زندگی می کنند، پخش می شود. حتی بعد از درمان، امکان ابتلای مجدد به کرمک وجود دارد.
آیا اقدام دیگری وجود دارد؟
در صورت ابتلای خود و یا اطرافیان به کرمک،
– ناخن ها باید کوتاه باشند
– دست ها با آب و صابون شسته شوند
– هر روز استحمام شود (به خصوص صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب)
– لباس ها و ملحفه باید شسته شوند
– از خاراندن مقعد و ما بین پاها خودداری شود
در صورت شروع خارش در نواحی اطراف مقعد، به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه کنید.

سایر مقالات ارائه شده:

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی

کولونوسکوپی

درمان اسهال

حساسیت به گلوتن

پاسخ

Call Now Button