اگر یبوست دارید اینجا را بخوانید

علایم یبوست

علائم یبوست را می شناسید؟

یبوست به معنای تغییر در عادات و نظم روده می باشد ولی معناهای مختلفی دارد. امکان دارد که مدفوع بسیار کوچک و یا سفت بوده و به سختی از روده ها عبور کند و یا کمتر از ۳ بار در هفته دفع شود.

افرادی که به یبوست دچار اند ممکن است بعد از مدفوع کردن ، تخلیه کامل روده ها را حس نکرده و برای تخلیه زور زیادی بزنند.یبوست در بین مردم مورد شایعی می باشد. هر ساله دو و نیم میلیون نفر در آمریکا برای این مشکل به پزشک مراجعه می کنند. عوامل زیادی موجب یبوست شده و در اکثر موارد نمی توان علت اصلی را تشخیص داد. به طور کلی با بالا رفتن سن و سال یبوست بیشتر رخ می دهد.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی یبوست ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

تشخیص یبوست

با بررسی علائم یبوست و معاینه بیمار ، یبوست تشخیص داده می شود. همچنین داروهای مصرفی بیمار باید بررسی شوند زیرا برخی داروها می تواند موجب یبوست شوند. احتمال دارد که نیاز به انجام معاینه مقعد باشد.

در این آزمایش هرگونه مورد غیر طبیعی و توده در ناحیه مقعد و وجود خون در مدفوع بررسی می گردد. در صورتی که زمینه ارثی سرطان کلون وجود داشته باشد و یا علائمی مانند کاهش وزن و خون در مدفوع مشاهده شود، نیاز به انجام آزمایشات بیشتر می باشد. از جمله آزمایش های ثانویه می توان به آزمایش خون، ایکس ری ، کلونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و یا دیگر آزمایش های تخصصی اشاره کرد.

یبوست

یبوست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در اکثر موارد یبوست بدون نیاز به مراجعه به پزشک و با درمان های خانگی قابل درمان است. ولی در صورت موارد زیر مراجعه به پزشک الزامی است:
– عدم سابقه یبوست
– ابتلا به یبوست بیشتر از سه هفته
– یبوست شدید
– مشاهده خون در مدفوع
– کاهش وزن
– تب و ضعف

درمان یبوست

درمان یبوست شامل تغییر در عادات غذایی شامل افزایش مصرف فیبر و ملین می باشد. این روش درمانی را می توان قبل از مراجعه به پزشک در منزل انجام داد. در صورتی که بعد از چند روز یبوست برطرف نشد ، نیاز است تا به پزشک مراجعه گردد.
بعد از میل وعده های غذایی، روده حرکات دفع را آغاز می کند و نشانه ها و سیگنال هایی را دارد. باید به این سیگنال ها توجه نموده و به محض وقوع برای تخلیه اقدام شود.

 

در صورتی که به این سیگنال ها توجهی نشود، به مرور ضعیف و ضعیف تر می شوند. گاهی مصرف کافئین در صبح ها می تواند به این سیگنال کمک کند.
افزایش فیبر در رژیم غذایی می تواند به بهبود یبوست کمک کند. میزان فیبر مورد نیاز بدن در طول روز ۲۵ تا ۳۰ گرم می باشد. بسیاری از محصولات غذایی میزان فیبر موجود در محصول را در بسته بندی نوشته اند.

همچنین بسیاری از میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر بالایی بوده و می توانند به پیشگیری و درمان یبوست کمک کنند. همچنین آب مرکبات، آلو، و آب آلو می توانند بسیار مفید باشند. نان های کامل و قهوه ای که شامل سبوس هستند هم میزان فیبر بالایی دارند.
در مقاله بعد به تفصیل به روش های مختلف درمان یبوست می پردازیم.

پاسخ

Call Now Button