فیستول مقعد چیست؟

فیستول مقعد

فیستول مقعد، کانالی است که ما بین غدد مقعدی و ناحیه ای که آبسه تشکیل شده، ایجاد می شود.

آبسه مقعدی، توده چرکی است که در ناحیه مقعد ایجاد می شود و زمانی شاهد بروز آن خواهیم بود که غدد موجود در داخل مقعد عفونی شوند.

دکتر امیر سعید صادقی، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی فیستول مقعد ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۶۸۱۰۴۷   –  ۰۲۱۸۸۶۸۹۸۷۱ 

اینستاگرام

علائم و نشانه های آبسه مقعدی

برخی علائم و نشانه های آبسه مقعدی عبارتند از:

– دردهای شدید در ناحیه مقعد

– تب

– احساس ضعف و خستگی

علائم و نشانه های فیستول مقعدی

علائم فیستول مقعد مشابه آبسه مقعدی می باشد، با این تفاوت که درد ناشی از فیستول شدید نیست و ممکن است تنها به هنگام مدفوع کردن احساس شود.

برخی دیگر علائم آبسه مقعدی عبارت است از:

– قرمزی و خارش پوست اطراف مقعد

– ترشح چرکی از مقعد

فیستول مقعد

تشخیص فیستول و آبسه مقعدی

جهت تشخیص و بررسی فیستول و آبسه مقعدی، متخصص گوارش به معاینه مقعد و انجام  معاینه رکتوم و مقعد از طریق انگشت می پردازد. جهت انجام این تست، پزشک با وارد کردن انگشت به داخل مقعد و رکتوم، متوجه وجود توده و یا هر گونه مورد غیر طبیعی خواهد شد.

جهت تشخیص فیستول و آبسه مقعدی، تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI نیز تجویز خواهد شد، تا تصاویری دقیق از قسمت های داخلی بدن به دست آید.

آیا راهی برای بهتر شدن فیستول و آبسه مقعدی وجود دارد؟

بله، رعایت موارد زیر به بهبود علائم و شرایط کمک می کنند:

  • نشستن در وان کوچک، دو بار در روز و به مدت نیم ساعت، به تمیز شدن مقعد و بهبود علائم کمک می کند
  • استفاده از دوش دستی و گرفتن آب بر روی مقعد

درمان آبسه مقعدی

جهت درمان آبسه، پزشک با ایجاد حفره کوچک بر روی مقعد ترشحات موجود را خارج می کند. این کار اغلب در مطب پزشک انجام می شود. در صورتی که آبسه بزرگ و یا عمقی باشد، درمان باید در بیمارستان صورت گیرد.

درمان فیستول مقعدی

جهت درمان فیستول مقعد، پزشک با باز کردن کانال و خارج کردن ترشح، به روند بهبود کمک می کند. در صورتی که فیستول بزرگ و یا عمقی باشد، پروسه درمان باید در بیمارستان طی شود.

پاسخ

11 + 15 =