از کجا بفهمیم سرطان معده داریم؟

یکی از بیماری هایی که در عصر حاضر انسان های زیادی را به خود درگیر می کند، سرطان است. در این بین، سرطان معده آمار زیادی را به خود اختصاص داده است. خوشبختانه با پیشرفت و توسعه علوم و تجهیزات پزشکی، امکان تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان معده وجود دارد و حتی ابتلا به این سرطان دیگر مثل سابق، به معنای نشستن در انتظار مرگ نیست. بلکه با توجه به شدت و میزان پیشروی سرطان، می توان اقدامات درمانی موثری را برای آن انجام داد. در ادامه این مطلب در خصوص تشخیص سرطان معده و روش های مختلف آن توضیح داده ایم. با ما همراه باشید…

توصیحی مختصر بر سرطان معده

سرطان معده ششمین سرطان شایع و چهارمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. تشخیص به موقع سرطان معده اساسی ترین اقدامی است که باید در راستای درمان آن برداشته شود. متاسفانه گاهی اوقات روند درمان بسیار دشوار است؛ به این دلیل که بیمار با وضعیت بسیار وخیم و سرطان پیشرفته مراجعه کرده است.

به طور کلی علت سرطان معده جهشی است که در DNA سلول ها اتفاق می افتد. این تغییر باعث می شود که سلول ها با سرعت بسیار زیادی و به طور بی رویه بزرگ و تقسیم گردند که تجمع این تعداد زیاد سلول در یک نقطه باعث ایجاد تومور سرطانی می شود. سلول های طبیعی و عادی بدن از بین می روند در حالی که این سلول های جهش یافته به طور مداوم در حال رشد و تکثیرند.

انواع سرطان معده

نوع سرطان معده بر اساس نوع سلولی است که سرطان از آنجا شروع شده است. نمونه هایی از انواع سرطان معده عبارتند از:

 • آدنوکارسینوم: سرطان معده آدنوکارسینوما در سلول هایی که مخاط تولید می کنند شروع می شود. این شایع ترین نوع سرطان معده است. تقریباً تمام سرطان هایی که از معده شروع می شوند، سرطان های آدنوکارسینومایی معده هستند.
 • تومورهای استرومایی دستگاه گوارش (GIST)

در سلول های عصبی خاصی که در دیواره معده و سایر اندام های گوارشی یافت می شوند، شروع می شود. GIST نوعی سارکوم بافت نرم است.

 • تومورهای کارسینوئیدی

 سرطان هایی هستند که از سلول های عصبی غدد درون ریز شروع می شوند. سلول های عصبی غدد درون ریز در بسیاری از نقاط بدن یافت می شوند. آنها برخی از عملکردهای سلولهای عصبی و برخی از کارهای سلولهای سازنده هورمون را انجام می دهند. تومورهای کارسینوئید نوعی تومور عصبی غدد درون ریز هستند.

 • لنفوم

سرطانی است که از سلول های سیستم ایمنی شروع می شود. سیستم ایمنی بدن با میکروب ها مبارزه می کند. لنفوم گاهی اوقات می تواند در معده شروع شود اگر بدن سلول های سیستم ایمنی را به معده بفرستد. اگر بدن در تلاش برای مقابله با عفونت باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. اکثر لنفوم هایی که از معده شروع می شوند نوعی لنفوم “غیر هوچکین” هستند.

 نسبت ابتلا به سرطان معده در مردان و زنان چگونه است؟

سرطان معده بعد از سرطان ریه جزء شایع ترین سرطان ها در مردان و بعد از سرطان پستان در زنان، می باشد. طبق بررسی محققان در ایران، سن سرطان معده، بطور معمول از 50 سالگی بوده و مردان به نسبت بیشتری از زنان در معرض این بیماری قرار دارند.

علائم سرطان معده چه مواردی هستند؟

موارد زیر می توانند از نشانه های سرطان معده باشند:

 • اولین نشانه ی شاخص سرطان معده، درد خفیف ناحیه ی شکم و ناراحتی های گوارشی مبهم ، تهوع ( دائم یا مختصر ) و سوزش سر دل ، می باشد. ( این علائم طولانی مدت هستند و با گذشت زمان برطرف نمی شوند.)
 • خون در مدفوع
 • مدفوع سیاه
 • کاهش وزن شدید
 • احساس ضعف و خستگی مفرط
سرطان معده در یک نگاه
تشخیص سرطان معده

درد سرطان معده چگونه است؟

سرطان معده ممکن است تا مدت زیادی، هیچ علاعمتی را از خود نشان ندهد. درد و احساس ناراحتی در شکم، بویژه در قسمت های بالای شکم و بالای ناف می تواند در اثر سرطان معده بوجود آید. درد سرطان معده معمولا به صورت مداوم همراه با احساس فشار در شکم است که ممکن است گاهی به دلیل کم و زیاد شدن فشار، احساسی مانند تیر کشیدن را در شکم بیمار ایجاد کند.

نشانه های سرطان معده را می توان بطور کلی در موارد زیر جای داد:

 • احساس ناراحتی در معده
 • با مصرف مواد غذایی کم ، فرد احساس سیری یا نفخ می کند.
 • استفراع و تهوع
 • احساس سیری
 • سوءهاضمه

راه های تشخیص قطعی سرطان معده

پزشک بعد از بررسی شرح حال و سابقه خانوادگی فرد، روندی را برای تشخیص قطعی در نظر می گیرد.

1- آندوسکوپی

در آندوسکوپی معده، یک لوله باریک که سر آن دوربین کوچکی وصل شده است از طریق دهان و مری وارد معده فرد می شود. پزشک از طریق دوربین کوچک وصل شده که تصاویر را به مانیتوری در اتاق ارسال می کند، بخش های داخلی را می بیند. گاهی سونوگرافی نیز همراه آندوسکوپی انجام می گیرد. البته آندوسکوپی فقط برای معده استفاده نمیشود و می توان از آن برای تشخیص مشکلات در سایر بدن نیز نیز استفاده کرد.

2- آندوسکوپی و نمونه برداری

پزشک با کمک آندوسکوپ، داخل و لایه های معده را مشاهده می نماید. در این حین او می تواند بخش کوچکی از معده را برداشته و مورد آزمایش قرار دهد. این نمونه برای انجام آزمایش بیشتر  دقیق تر به یک مرکز پاتولوژی ارسال می شود. برای آندوسکوپی و نمونه برداری بیمار نباید 6 ساعت قبل از انجام آن، چیزی بخورد.

بیوپسی (نمونه برادری) بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص قطعی سرطان است.

3- سونوگرافی آندوسکوپیک

در این روش،پزشک همراه با آندوسکوپ یک کاوشگر را داخل معده می فرستد. این کاوشگر امواج صوتی را درمعده ایجاد می کند و این امواج بعد از برخورد با با جسم غیر عادی انعکاس ایجاد می کنند.

4- آزمایش خون

آزمایش خون معمولا بعد از انجام آندوسکوپی اناجم می پذیرد. اگر مقدار یک ماده در خون کمتر یا بیشتر از یک مقدار مشخص باشد، نشانه ی بیماری است. با شمارش سلول های خونی نیز، می توان به بیماری و ناهنجاری پی برد.

5- سی تی اسکن

در این روش از اشعه ایکس برای دیدن تصویری دقیق از اعضای بدن استفاده می شود. سی تی اسکن برای اطلاع از روند پیشرفت بیماری بیشتر استفاده می شود.

6- رادیوگرافی

در این روش قبل از عکس برداری معده، بیمار باید مایعی گچی به نام سولفات باریوم رابخورد. برای ایجاد تصویری واضح تر، این ماده با گاز به بیمار خورانده می شود. سپس تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود. مدت زمان عکس برداری حدود یک ساعت و نیم است. فرد حتما باید ناشتا باشد و سیگار نیز استعمال نکرده باشد.

از دیگر آزمایشات می توان به آزمایش تنفسی، مارکرتومورو آزمایش مدفوع اشاره کرد.

چه عواملی فرد را در معرض سرطان معده قرار می دهد؟

در این قسمت به بررسی عواملی که بستری مناسب برای ابتلا به سرطان معده را می سازند، می پردازیم.

 • مصرف غذاهای سرخ کردنی و حاوی نمک به مدت طولانی
 • غذاهای آلوده به باکتری
 • مصرف غذاهای آماده به مدت طولانی
 • عفونت حاصل از آلودگی به باکتری هلیکوباکترپیلوری
 • کم شدن اسیدیته معده
 • سابقه ی جراحی معده
 • مصرف مواد دارویی که سبب از ترشح اسید معده می کاهند. ( مانند : امپرازول )
 • زخم معده ( زخم ها و پولیپ هایی که سابقه ی بدخیم شدن دارند.)
 • افرادی که گروه خونی A دارند بیشتر از افراد دارای گروه خونی O در معرض سرطان معده قرار می گیرند.
 • کم خونی از نوع پرنیسیوز ( این کم خونی بر معده تاثیر می گذارد.)

همچنین بررسی های بعمل آمده در مبحث سرطان معده ، توسط محققین نشان داده است که عوامل زیر نیز می توانند خطر ابتلا به سرطان معده را تشدید کنند.

 • معمولا 72 سالگی به بالا رنج سنی طبیعی افراد مبتلا به سرطان معده می باشد.
 • خطر ابتلا به سرطان معده در مردان بیشتر از زنان است.
 • از نظر شرایط اقلیمی : افراد ساکن جزایر اقیانوس آرام ، قاره ی آسیا ، آمریکایی های آفریقایی تبار و اسپانیایی ها بیش از آمریکایی های سفید پوست و غیراسپانیایی ، در معرض ابتلا به سرطان معده می باشند.
سرطان معده

پیشگیری از سرطان معده

با توجه به اینکه سرطان معده جزء شایع ترین سرطان ها در ایران می باشد ، نیاز است تا موارد مراقبتی را مد نظر قرار داد تا به این بیماری مهلک مبتلا نشد.

نکاتی که تاثیرات بسزایی در پیشگیری از سرطان معده دارند عبارتند از:

1- اصلاح سبک زندگی

2- عدم مصرف مشروبات الکلی

3- عدم استعمال دخانیات

4- درمان عفونت های ناشی از باکتری هلیکوباکتر

5- در اشخاصی که سابقه ی سرطان معده در خانواده ی خود هستند نیاز است تا با انجام آندوسکوپی و نمونه برداری در صورت تشخیص پزشک ، معده ی خود را بررسی کنند و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایند.

نکات مهم در سرطان معده

طبق مطالعات انجام شده ، اشخاصی که رژیم غذایی سالم و مطلوب ( مصرف میوه و سبزی جات تازه) دارند نسبت به افرادی که دارای رژیم های غذایی شور یا ترش و دودی ( سرخ شده ) هستند ، به سرطان معده مقاومت بیشتری نشان می دهند و در برابر آن ایمن تر هستند.

اگر دچار علائم ابتلا به سرطان معده هستید بهتر است در اسرع وقت به متخصص گوارش  مراجعه کنید تا بتوانید در مراحل ابتدایی این بیماری اقدامات درمانی لازم را انجام دهید و از ایجاد عوارض نامطلوب این بیماری جلوگیری بعمل آورید.

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

41 thoughts on “از کجا بفهمیم سرطان معده داریم؟

 1. سودابه زارع - دسامبر 16, 2018 در 1:22 ب.ظ

  من معده ی عصبی دارم طوری که رژیم غذاییم خیلی محدوده و فقط مواد بخار پز و کمپوتی مصرف میکنم میخواستم بدونم ممکنه این حالت به سرطان معده برسه؟ خیلی نگرانم چون نه دارو نه چیز دیگه ای تا امروز جواب نداده و همه میگن اسید معدت فوق العاده زیاده .

  پاسخ
 2. لیلا رنجبر - دسامبر 1, 2020 در 3:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشین من مشکل نفخ.دردشانه راست.میکروب معده دردعظلات شانه وگردن وگفضعرقفسه سینه تنگی نفس کم کاری تروئید احساس گرمی دربدنچندروزپیش هم آزمایش دادم اگه نیازی برای درمان دبگه ای هست لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 7, 2020 در 9:09 ق.ظ

   سلام. سلام باید معاینه بشید و شرح حال دقیق گرفته بشه و آزمایشات لازم انجام بشه تا بعد در مورد تشخیص و درمان نظر داده بشه

   پاسخ
 3. Ganji - دسامبر 15, 2020 در 4:12 ب.ظ

  من یک دختر ۱۷ ساله هستم از اردیبهشت ماه هستش که معد درد شدید دارم و به پزشک مراجعه کردم تا چن ماه خوب بود اما به تازگی درد شدیدی در سمت چپ کمرم احساس کردم و ب دکتر مراجعه کردم قرص و دارو مصرف میکنم ولی انگار فقط همون لحظه خوبه… دل پیچه های شدید و احساس صفت شدن در معده خودم میکنم و زود به زود گرسنه میشم و وقتی هم غذا میخورم زود احساس سیری میکنم،هنگام صبح هم گاز معده ام اذیتم میکنه و از قرص امپرازول استفاده میکنم…بنظرتون ممکنه سرطان معده باشه یا تبدیل به سرطان معده بشه؟

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 21, 2020 در 1:02 ب.ظ

   احتمال سرطان در یک دختر 17 ساله سرطان باعث این قضیه شود بسیار کم است؛ باید برای بررسی بیشتر مراجعه نمایید تا در صورت نیاز آندوسکوپی انجام شود. احتمال زیاد اضطراب و استرسی زیادی دارید و نیاز است تا بررسی بیشتری انجام شود.

   پاسخ
 4. Neda - دسامبر 17, 2020 در 8:16 ب.ظ

  سلام
  من ۲۰سالمه و جدیدا معدم خیلی حساس شده نسبت به یسری غذاها حساسیت شدیدی نشون میده و درد شدیدی پیدا میکنم و حتما باید یچیزی بخورم که به معدم کمک کنه سعی کردم گوشت نخورم ولی جدیدا به غذاهای گیاهی هم حساس شدم.اکثر وقتا فقط حالت تهوع دارم.زمان خوابم شدیدا زیاده و همیشه احساس خستگی دارم.وزنمم توی ۸ماه ۱۰کیلو کم کردم و اشتهام خیلی زیاد کاهش پیدا کرده.ممکنه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 27, 2020 در 12:38 ب.ظ

   سلام. با توجه به علائم بهتر است که برای معاینه و انجام آزمایش های لازم به صورت حضوری مراجعه نمایید. اما به طور کلی ممکن است که مشکل روده عصبی داشته باشید که برای درمان این مشکل هم بعد از معاینه امکان تجویز دارو وجود دارد.

   پاسخ
 5. فاطمه - دسامبر 21, 2020 در 9:58 ب.ظ

  سلام.خانمی 27ساله هستم چندروزه احساس دردشدیدی در معدم هست که حتی نمیتونم به معدم دست بزنم فکزمیکنم چیزی باعث سنگین شدنش است نه میتونم خم بکنم نه ازاین دست به اون دست .آیا سرطان معدست

  پاسخ
  • drsaeghi - ژانویه 4, 2021 در 9:11 ق.ظ

   احتمال سرطان با توجه به سن شما بسیار کم است. ممکن است زخم اثنی عشر یا دیگر مشکلات باشد. برای پاسخ دقیق تر باید معاینه شوید تا آزمایش ها انجام شود.

   پاسخ
 6. سادات - دسامبر 29, 2020 در 7:48 ب.ظ

  سلام
  من از نه سالگی درد معده و درد دل میشدم به طوری که انگار هرشب ساعت کوک کردن معدم درد میگرفت خیلی شدید حتی روز هم درد میگرفت ده سالگی رفتم دکتر آزمایش و سونوگرافی و آندوسکوپی گفتن ورم معده هست با عفونت قرص دادن تا دوسه ماه خوردم و دیگه نخوردم
  ولی خب معدم دردش خوب نشد و موقع غذا انگار خیلی زیاد خوردم خیلی درد میگرفت و حالت تهوع میگرفتم
  چند وقت پیش دست چپم و طرف چپ قفسه سینم درد گرفت رفتم دکتر قلب اکو و نوار قلب هم گرفتم گفتن هیچی نیست
  میخوام ببینم امکان سرطان معده هست ؟؟؟
  ۱۶ ساله هستم

  پاسخ
  • drsaeghi - ژانویه 4, 2021 در 9:31 ق.ظ

   احتمال سرطان معده در این سن بسیار کم است. احتمال دارد که اختلال عملکردی داشته باشید و یا از استرس دچار این مشکل شده باشید. در هر صورت باید برای معاینه و بررسی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. محمد - دسامبر 29, 2020 در 11:07 ب.ظ

  سلام من یک پسر 20 ساله هستم ..مدت دو سال است که من معدم درد میکنه اما این چند وقت شدیدتر شده جویدن و قورت دادن غذا برام سخت شده احساس تنگی نفس میکنم و در گردنم و مهره های کمرم احساس درد میکنم..صبح ها که از خواب بیدار میشم احساس خستگی زیاد می کنمگاهی اوقات احساس استفراق میکنم ولی نمیتونم بریزم بیرون..اشتهام خیلی کم شده و خیلی لاغر شدم اصلا کلا رنگ و روم تغییر کرده…میخاستم ببینماحتمال داره سرطان باشه..من پدرم سرطان مری داره..مادر بزرگم سرطان کبد داشت عموی پدرم سرطان معده داشت و عموی مادر بزرگم سرطان خون داشت میخاستم بینم احتمال داره این ارثی باشه… من باید چیکار کنم

  پاسخ
  • drsaeghi - ژانویه 4, 2021 در 9:40 ق.ظ

   با توجه به سابقه خانوادگی ریسک بالاتری وجود داره اما این علائم بیشتر علائم استرس است. برای بررسی دقیق تر می تونید به صورت آنلاین یا حضوری معاینه شوید.
   https://mavarateb.com/doctor/drsadeghi

   پاسخ
 8. بنفشه - دسامبر 30, 2020 در 9:27 ق.ظ

  سلام
  بطور ناگهانی و بدون سابقه قبلی در قسمت بالای معده،زیر قفسه سینه
  و در تمام مدت شبانه روز احساس درد دارم که تا امروز ادامه دارد(سه روز گذشته)احساس سفتی و بزرگ شدن شکم و کشیدگی و فشار در قسمت فوقانی شکم میکنم.
  دردم با درمان های متداول خانگی و مصرف دارو برطرف نشده.حدود دو ماه قبل برای معاینه بالینی سونوگرافی کامل شکمی انجام دادم که هیچ مشکلی نداشتم.
  با توجه به شرایط موجود و به علت عدم دسترسی به پزشک متخصص و معاینه حضوری در شرایط ویروسی،آیا این وضعیت نگران کننده است ؟!

  پاسخ
  • drsaeghi - ژانویه 4, 2021 در 9:41 ق.ظ

   در صورتی که درد پایدار بود بهتر است معاینه شوید تا به صورت دقیق پاسخ داده شود.

   پاسخ
 9. فاطمه - ژانویه 2, 2021 در 4:20 ق.ظ

  سلام.من از۱۸سالگی معده درد هستم و الان ۲۳سال دارم تواین چندسال همیشه موقع غذا خوردن و حتی آب و مایعات خوردن مشکل داشتم الانم همینجورم غذا گیر میکنه و باید یک لیوان آب که خنک نباشه یه نفس بخورم تا غذا بره پایین.نصف شب ها تو خواب درد ناجوری تو قفسه سینه احساس میکنم.چندبار دکتر رفتم با قرص و شربت خوب نشدم. همون اوایل کاهش وزن شدید داشتم حدود ۲۰کیلو کم کردم و دیگه هیچ موقع نتونستم وزنم رو بالا ببرم گرسنه میشم ولی نمیتونم غذا بخورم. میشه بگید مشکلم چیه باید چکار کنم میشه بگید دارک چی مصرف کنم خوب بشم

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - ژانویه 18, 2021 در 12:58 ب.ظ

   باید معاینه بشید تا بشه تشخیص دقیق داد. به نظر میاد که مشکل عصبی باشه ولی برای پاسخ دقیق باید معاینه بشید.

   پاسخ
 10. ریحانه - ژانویه 4, 2021 در 7:10 ب.ظ

  سلام من دختر 22 ساله هستم بعضی وقت ها سوزش معده دارم و بعد بوی بدی حس میکنم و بعضی نواقع انگار سردل دارم دلیلش چیه؟؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - فوریه 17, 2021 در 6:20 ق.ظ

   سلام برای پاسخ دقیق باید شرح حال گیری و معاینه انجام بشه.

   پاسخ
 11. mostafa - ژانویه 5, 2021 در 12:52 ب.ظ

  سلام من مدتیه دچار یبوست.سنگینی معده.احساس غذا در گلو ونفخ هستم ایا دچار سرطان معده هستم…ممنونم

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - مارس 1, 2021 در 1:09 ب.ظ

   یقیناً با چنین علائمی نمی توان به طور قطع گفت که سرطان معده است اما می تواند از موارد نادر سرطان باشد. باید معاینه و بررسی شود تا دقیقاً اظهار نظر شود.

   پاسخ
 12. امید - ژانویه 8, 2021 در 4:41 ق.ظ

  سلام من نزدیک دوهفته میشه ک هم خون در مدفوع دارم هم صبح بیدار شدنی گلوم میسوزه لبم خشک میشه شکم درد هم گاهی دارم حتی گازمعده ام هم هراز گاهی بالا میاد خواستم بپرسم این علائم ک هست به سرطان یا تبدیل میشه به سرطان
  ممنون میشم بهم بگین خیلی میترسم

  پاسخ
 13. دلنیا - ژانویه 8, 2021 در 10:39 ق.ظ

  سلام من عصبی میشم سریع معدم درد میگیره بعدشم 14سالم بود معدم عفونت شدید گرفتع و حدود یک ماه که فهمیدم معدم عفونت شدید داره.وهمه این علائم احساس ناراحتی در معدهبا مصرف مواد غذایی کم ، فرد احساس سیری یا نفخ می کند.استفراع و تهوع.کاهش وزن شدید و احساس ضعف وخستگی رو دارم هیچ وقت از 40 کیلوبیشتر وزنم بالا نمیره الان هم 20 سالمه و وزنمم 40 کیلو.با این علائم امکان هست ک سرطان معده داشته باشم

  پاسخ
 14. دلن - ژانویه 8, 2021 در 3:32 ب.ظ

  سلام من عصبی میشم سریع معدم درد میگیره بعدشم 14سالم بود معدم عفونت شدید گرفتع و حدود یک ماه که فهمیدم معدم عفونت شدید داره.وهمه این علائم احساس ناراحتی در معدهبا مصرف مواد غذایی کم ، فرد احساس سیری یا نفخ می کند.استفراع و تهوع.کاهش وزن شدید و احساس ضعف وخستگی رو دارم هیچ وقت از 40 کیلوبیشتر وزنم بالا نمیره الان هم 20 سالمه و وزنمم 40 کیلو.با این علائم امکان هست ک سرطان معده داشته باشم

  پاسخ
 15. امیرحسین - ژانویه 8, 2021 در 6:08 ب.ظ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید پدره من ۳/ ۴ ماهع که شکم درد داره وقتی که نسیمی به بدنش میخوره دردش شروع میشه و ضعف میکنه رفتیم اندوسکپی معلوم شده که پایین معدش یه خراشیدگیه کوچیکی داره ولی دکتر گفت این همه درده شدید برای اون خراشیدگی نیستش یه چند تا دارو نوشته هرچی اونارو میخوره که برای معدس خوب نمیشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 16. امیرحسین - ژانویه 8, 2021 در 6:09 ب.ظ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید پدره من ۳/ ۴ ماهع که شکم درد داره وقتی که نسیمی به بدنش میخوره دردش شروع میشه و ضعف میکنه رفتیم اندوسکپی معلوم شده که پایین معدش یه خراشیدگیه کوچیکی داره ولی دکتر گفت این همه درده شدید برای اون خراشیدگی نیستش یه چند تا دارو نوشته هرچی اونارو میخوره که برای معدس خوب نمیشه راهنمایی کنید ممنون میشم سنشم حدوده ۵۰ سالشه

  پاسخ
 17. دله - ژانویه 8, 2021 در 6:24 ب.ظ

  سلام من عصبی میشم سریع معدم درد میگیره بعدشم 14سالم بود معدم عفونت شدید گرفتع و حدود یک ماه که فهمیدم معدم عفونت شدید داره.وهمه این علائم احساس ناراحتی در معدهبا مصرف مواد غذایی کم ، فرد احساس سیری یا نفخ می کند.استفراع و تهوع.کاهش وزن شدید و احساس ضعف وخستگی رو دارم هیچ وقت از 40 کیلوبیشتر وزنم بالا نمیره الان هم 20 سالمه و وزنمم 40 کیلو.با این علائم امکان هست ک سرطان معده داشته باشم

  پاسخ
 18. احمد تاجیک - ژانویه 11, 2021 در 6:26 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من یه پسر 25 ساله هستم و فقط و فقط قلیان میکشم و حدود دو ماه پیش فکر کنم زخم معده گرفتم و رفتم دکتر آقای دکتر گفتن شما خونتون غلیظ شده و همچنین بخاطر حالت اسهال و درد شدید در معده و حالت ضعف برام آمپول تقویتی داد و قرص پنتوس40 و بسموت ساب سیترات را بهم داد. یه مدت خوب شدم اما دوباره شرایط برام پیش اومده. خواستم بدونم بخاطر زخم معده و علایم خستگی و ببخشید مدفوع سیاه آیا سرطان معده احتمال داره گرفته باشم یا قرار باشه بگیریم چون توی خانوادمون پدرم با سرطان معده فوت کرد. میشه کمکم کنید آقای دکتر دقیقا باید چیکار کنم.

  پاسخ
 19. Ahmad - ژانویه 11, 2021 در 6:27 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من یه پسر 25 ساله هستم و فقط و فقط قلیان میکشم و حدود دو ماه پیش فکر کنم زخم معده گرفتم و رفتم دکتر آقای دکتر گفتن شما خونتون غلیظ شده و همچنین بخاطر حالت اسهال و درد شدید در معده و حالت ضعف برام آمپول تقویتی داد و قرص پنتوس40 و بسموت ساب سیترات را بهم داد. یه مدت خوب شدم اما دوباره شرایط برام پیش اومده. خواستم بدونم بخاطر زخم معده و علایم خستگی و ببخشید مدفوع سیاه آیا سرطان معده احتمال داره گرفته باشم یا قرار باشه بگیریم چون توی خانوادمون پدرم با سرطان معده فوت کرد. میشه کمکم کنید آقای دکتر دقیقا باید چیکار کنم.

  پاسخ
 20. Amir - ژانویه 12, 2021 در 7:40 ق.ظ

  سلام وقت بخير
  من حدود ٤٨ سالمه و چندين سال هست كه با خوردن غذا بعدش حالت تهو و استفراغ دارم
  البته وقتي صبحانه و ناهار ميخورم اين مشكل نيست ولي موقع شام يا ناهار اگه زياذ بخورم اين حالت دارم
  چندين بار رفتم دكتر و گفتن ورم معده هست و چيز خاصي نيست
  آيا امكان ابتلا به سرطان وجود داره ؟؟

  پاسخ
 21. سارا - فوریه 9, 2022 در 7:07 ق.ظ

  سلام من علایم دارم ولی با رعایت بعضی وقتا برطرف میشه و دوباره ماه به ماه برمیگرده ممکنه سرطان باشه؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - فوریه 23, 2022 در 8:19 ق.ظ

   باید معاینه بشوید و ازمایشات انجام بشه

   پاسخ
 22. A - فوریه 16, 2022 در 5:51 ب.ظ

  سلام دختری ۱۶ ساله هستم و بچه که بودم همیشه حالت تهوع داشتم بعد از تجربه ی یه حالت تهوع دیگه هر شب من حالت تهوع داشتم بعد از اون من خوب شدم و بعد دوباره یه بار استفراغ کردم و بعدش دوباره هر روز و با خوردن غذا حالت تهوع و احساس سوزش معده بهم دست میده و چند روزی هست که خیلی شدید شده به طوری که نمیتونم غذا بخورم و بی اشتها هستم آیا من سرطان معده دارم؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - فوریه 23, 2022 در 8:14 ق.ظ

   سلام. شما باید حضوری مراجعه کنید و بعد از آزمایشات لازم مشکل قابل تشخیص است

   پاسخ
 23. احسان اژنگ - مارس 2, 2023 در 8:43 ب.ظ

  سلام من این یک هفته است معدم درد داره کمی حالت تهوع دارم احساس سوزش دارم حس میکنم معدام پره قرص لانزوپرازول مصرف میکنم این دو روزه اما درد دارم آیا سرطان است 36سالمه

  پاسخ
 24. میلاد - مارس 24, 2023 در 3:14 ب.ظ

  سلام من الان حدود یک هفتس سوزش معده دارم باید چکار کنم

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - آوریل 6, 2023 در 6:42 ق.ظ

   سلام. بهتر است برای معاینه بالینی مراجعه حضوری داشته باشید

   پاسخ
 25. آذر - آوریل 4, 2023 در 8:54 ب.ظ

  سلام من ۲۱ سالمه. جدیدا احساس میکنم چیزی تو معدم هست. دردش درد معمولی معده نیست. انگار چیزی توی معدم اذیت میکنه به حدی که تا کمرمم تیر میکشه
  ممکنه سرطان معده باشه؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - آوریل 6, 2023 در 6:34 ق.ظ

   سلام. برای تشخیص قطعی به معاینه بالینی و انجام آزمایش های مربوطه نیاز داریم

   پاسخ
 26. فروزان تاجیک - آوریل 8, 2023 در 3:36 ق.ظ

  سلام من 23سالمه همیشه مشکل معده داشتم یک سالی میشه این وضع بدتر شده و هر چند وقت یکبار معده درد شدید میگیرم که کله شکمم شروع به درد میکنه وحتی باید برم بیمارستان سرم بزنم تا دردش ارومشه همچنین استفراغ هم میکنم که استفراغم قرمز رنگ هست نمیدونم استفراغ خونی هست یا چیز دیگه از خوردن قرص هم حالت تهوع میگیرم تا حایی که میخام بالا بیارم صبح ها هم وقتی از خواب بلند میشم حس میکنم روی معدم یه چیزی هست و اب دهانی خونی هست احساس خستگی شدیدی هم دارم

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button