تبخال لب و دهان

تبخال لب و دهان

تبخال لب و دهان، تاول دردناکی است که در نزدیکی لب ها و داخل دهان و توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود.
دو نوع ویروس هرپس وجود دارد، نوع یک این ویروس منجر به بروز تبخال لب و دهان می شود. نوع دوم ویروس که هرپس تناسلی نام دارد، آلت تناسلی آقایان و واژن خانم ها را درگیر می کند.

علائم و نشانه های تبخال لب و دهان

علائم و نشانه های تبخال لب و دهان، به این موضوع بستگی دارد که فرد برای اولین بار به این ویروس آلوده شده یا برای چندمین بار. اولین حمله این ویروس معمولا در دوران کودکی اتفاق می افتد.
در اولین آلوگی با ویروس هرپس و ابتلا به تبخال، شاهد بروز علائم و نشانه های زیر خواهیم بود:
– تاول های دردناک در لب ها، دهان، بینی و یا گلو
– احساس درد در گلو و دهان
– تورم گردن
– تب، بدن درد و احساس بیماری
بعد از یک بار ابتلا، احتمال بروز درد و تاول مجدد وجود دارد، اما علائم مانند قبل ظاهر نخواهد شد. ضمن این که شدت علائم نیز مانند قبل نخواهد بود.

تبخال لب و دهان
تبخال لب و دهان

علائم تبخال لب و دهان معمولا ده تا چهارده روز ادامه پیدا می کند. در صورت بازگشت مجدد عفونت، علائم بعد از گذشت هشت روز بهبود می یابند. در برخی افراد، یک روز قبل از طاهر شدن تاول ها، علائمی مانند درد، سوزش و یا خارش در لب ها، مشاهده می شود.
گاهی اوقات تبخال لب و دهان با تبخال کنگر اشتباه گرفته می شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع تبخال، زخم های سفید و قرمز رنگ دردناکی هستند که معمولا منجر به بروز تاول نمی شوند و در داخل دهان و یا روی زبان تشکیل می شوند. علت اصلی بروز این تبخال به طور قطعی مشخص نیست.

علت ابتلا به تبخال لب و دهان چیست؟

ویروس ایجاد کننده تبخال لب و دهان، به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. احتمال ابتلا به این ویروس از طریق استفاده از وسایل مشترک مانند چاقو و چنگال و یا حتی بوسیدن وجود دارد. داشتن رابطه دهانی با افراد مبتلا به هرپس تناسلی، منجر به بروز تبخال لب و دهان خواهد شد.

آیا نیازی به مراجعه به پزشک می باشد؟
در صورت تشدید علائم و یا سخت شدن خوردن مایعات، توصیه می شود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.
آیا تستی جهت تشخیص تبخال لب و دهان وجود دارد؟
بله، مایعی از تبخال گرفته می شود تا از نظر وجود ویروس هرپس بررسی شود. اما ضرورتی برای انجام این کار وجود ندارد. در بیشتر موارد، پزشک با نگاه کردن به تبخال، قادر به تشخیص می باشد.

درمان تبخال لب و دهان

در صورتی که فردی برای اولین بار به این ویروس مبتلا شده باشد، نیاز به دنبال کردن اقدامات درمانی می باشد. اما در صورتی که فرد در گذشته به این ویروس مبتلا شده باشد و یا شدت علائم خفیف باشد، نیازی به درمان نخواهد بود.
اقدامات درمانی معمولا به دو صورت در نظر گرفته می شوند:
– برخی اقدامات درمانی به دفاع بدن در برابر ویروس هرپس کمک می کنند. این نوع داروها اصطلاحا داروهای ضد ویروس نام دارند و به تسکین علائم و کاهش دوره بیماری کمک می کنند. در صورتی که این داروها بلافاصله بعد از ظاهر شدن علائم مصرف شوند، اثربخشی بهتری خواهند داشت. در بسیاری از موارد، نیازی به مصرف این داروها نیست.

تبخال لب و دهان
تبخال لب و دهان

– برخی اقدامات درمانی تنها به تسکین درد و ناراحتی تبخال کمک می کنند، بی آن که تاثیری بر روی ویروس بگذارند. این درمان می تواند شامل مصرف قرص های مسکن و یا ژل باشد. برای تهیه این داروها نیازی به نسخه پزشک نیست.
دنبال کردن اقدامات درمانی به تسکین علائم تبخال لب و دهان کمک می کند. با یک بار آلودگی با ویروس و ابتلا به تبخال، ویروس داخل بدن باقی می ماند و امکان بازگشت مجدد آن وجود دارد. اما خوشبختانه، شدت علائم در دفعات بعدی کمتر خواهد بود.
آیا راهی برای بهتر شدن علائم وجود دارد؟
برخی افراد در صورت استفاده از کمپرس یخ، احساس می کنند که از شدت درد کاسته می شود.
آیا راهی برای پیشگیری از بروز تبخال لب و دهان وجود دارد؟
معمولا برای افرادی که مدام تبخال می زنند، مصرف روزانه داروهای ضد ویروسی از سوی پزشک تجویز می شود. اما بیشتر بیماران نیازی به این درمان ندارند.
جهت محافظت از انتقال ویروس، رعایت موارد زیر از سوی بیمار توصیه می شود:
– نبوسیدن دیگران
– عدم اشتراک گذاشتن وسایلی مانند چاقو، قاشق، لیوان و دستمال
– عدم برقراری رابطه دهانی

سایر مقالات ارائه شده:

آندوسکوپی

کولونوسکوپی

یبوست

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

One thought on “تبخال لب و دهان

  1. میترا تبریزی - می 3, 2023 در 5:48 ق.ظ

    سلام وقتتون بخیر..تبخال چیز بد و آزاردهنده ایه ..در تبخال بیرون بینی حتی ورم و خارش هم هس امیدواریم با توسعه علم پزشکی بزودی داروی قطعی ویروس کش تبخال شناخته و تولید بشه تا دچار این معزل نشیم
    باسپاس

    پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button