مواد غذایی چه مدت در معده می مانند؟

دستگاه گوارش برای سوخت و ساز بدن از طریق مواد مغذی به دست آمده از مواد غذایی ضروری‌ می باشد. در طول هضم، غذایی که خورده شده، در طول لوله گوارش به حرکت در می آید، جایی که مواد غذایی تجزیه و مواد مغذی جذب می شوند.
هر یک از قسمت های لوله گوارش، مخصوص بخشی از هاضمه هستند به عنوان مثال، معده از روش‌ های مکانیکی‌ و شیمیایی برای تجزیه مواد غذایی استفاده می‌ کند و محتویات به روده کوچک تخلیه می‌ شوند، جایی که جذب مواد مغذی اتفاق می‌ افتد.
اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به جزئیات روند انجام ترانزیت دستگاه گوارش و مدت زمان انجام آن.

ترانزیت دستگاه گوارش

چه مدت بعد از غذا خوردن، مواد غذایی معده را ترک‌ می کنند؟

معمولاً حدود دو‌ تا چهار ساعت طول می‌ کشد تا غذا از معده به روده کوچک برسد. این بازه زمانی به عواملی از قبیل محتویات و حجم غذای مصرفی، هورمون ها و‌ جنسیت بستگی دارد. روند هضم غذا در خانم‌ ها آهسته تر از آقایان می‌ باشد.
زمانی که مواد غذایی وارد معده می شوند، مراحل زیر طی خواهد شد:

  • قسمت فوقانی معده رها می شود تا مواد غذایی داخل معده قرار بگیرند. به همین خاطر است که معده بعد از خوردن غذا، باد می‌ کند.
  • معده با استفاده از اسید معده و آنزیم‌ ها، مواد غذایی را تجزیه خواهد کرد.
  • اسفنکتر معده، اجازه می دهند مواد غذایی به تدریج از معده خارج و وارد روده کوچک شوند.
  • بعد از خروج مواد غذایی از معده، وارد روده کوچک و بزرگ خواهند شد.
  • در روده کوچک، مواد غذایی با مایعات گوارشی ترکیب می شوند. جایی که بیشترین میزان جذب مواد غذایی اتفاق می افتد. مواد غذایی معمولا دو تا شش ساعت در روده کوچک باقی می‌مانند.
  • در روده بزرگ، آب جذب می شود و ما بقی تبدیل به مدفوع خواهند شد. مواد زائد، در حدود سی و‌ شش ساعت در روده بزرگ باقی می مانند.

در کل، دو تا پنج‌ روز طول می کشد تا مواد غذایی در طول دستگاه گوارش به حرکت در بیایند.

آیا برخی مواد غذایی سریع تر از دیگر مواد در معده حرکت می کنند؟

مواد تشکیل دهنده مواد غذایی نقش مهمی را در سرعت حرکت مواد در معده ایفا می‌ کنند.
اجازه دهید به بررسی برخی فاکتورهای غذایی بپردازیم که می توانند بر زمان تخلیه معده تاثیر بگذارند.
انسجام
مایعات معمولاً سریع تر معده را ترک می‌ کنند. به عنوان مثال، بعد از نوشیدن یک لیوان آب، تنها پنجاه درصد آن بعد از گذشت ده دقیقه، داخل معده باقی می ماند.
مواد غذایی جامد، باید تجزیه و‌ تبدیل به مایع شوند، که خود باعث‌ می شود مدت زمان بیشتری طول بکشد تا از معده خارج شوند.

ارتباط میان میزان‌ کالری و زمان ترانزیت

صرف نظر از انسجام، مواد غذایی و نوشیدنی هایی که کالری کمی دارند، سریع تر معده را ترک می کنند. هر چه میزان کالری بیشتر باشد، این بازه زمانی بیشتر خواهد بود.
به عنوان مثال، این در حالی است که آب با سرعت بیشتری معده را ترک‌ می کند، اما مایعاتی مانند آبمیوه و شیک‌ که کالری بیشتری دارند، مدت زمان بیشتری در معده باقی می مانند.

محتویات مواد مغذی

غذاها و نوشیدنی های سرشار از‌ کربوهیدرات و پروتئین، راحت تر در معده تجزیه می شوند و در نتیجه، سریع تر از معده خارج خواهند شد.
با این حال، غذاهای سرشار از چربی و فیبر، مدت زمان بیشتری در معده باقی می مانند. به همین دلیل است که بعد از خوردن این قبیل مواد غذایی، احساس پر بودن خواهید داشت.

حجم غذا

اندازه و حجم وعده غذایی می تواند بر سرعت خارج شدن از معده تاثیر بگذارد.
آن چه که باید به آن اشاره کنیم این است که وعده های مایع، مدت زمان بیشتری در معده باقی می‌ مانند. با این حال، وعده های حجیم‌ تر، سریع تر از معده خارج می شوند.
Source: https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-for-your-stomach-to-empty

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button