درمان قطعی زخم معده

چه روشی برای درمان قطعی زخم معده وجود دارد؟

زخم معده یا به اصطلاح پپتیک اولسر(peptic ulcer disease)، در زمره‌ی آسیب‌های خوش خیم معده طبقه بندی می‌شود. زخم معده سبب آسیب دیدن مخاط دستگاه گوارش می‌شود. شیوع این بیماری حدود  6 تا 15 درصد برآورد شده است. معمولا به دنبال ایجاد زخم معده ، شاهد التهاب معده(گاستریت) ، نیز هستیم.

علت ایجاد زخم معده

در قدیم مردم بر این باور بودند که ، مصرف غذاهای پر ادویه یا قرار گیری در محیط های تنش زا از عوامل موثر در ایجاد زخم معده می‌باشند. اما امروزه طی تحقیقات و پژوهش های بعمل آمده مشخص شده است که عوامل ذکر شده ، منشاء ایجاد زخم معده نمی‌باشند و این آسیب توسط باکتری خاصی با نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می‌گردد.

علاوه براین مصرف برخی مواد دارویی (مانند: آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، کتوپروفن) ، داروهای درمانی در حیطه ی درد و ورم مفاصل و استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، می‌تواند بستر مناسبی برای ایجاد زخم معده ، فراهم آورد.

بنابراین توصیه می‌شود برای مصرف داروهای مسکن حتما با پزشک مشورت کنید و طبق تجویز آن دارو مصرف نمایید.

مشخصات باکتری هلیکوباکترپیلوری

محل زندگی : در بزاق دهان

طریقه ی انتشار: از طریق قاشق و چنگال فرد آلوده و یا خوردن غذای دست خورده‌ی افراد مبتلا به این باکتری

نقش: ایجاد آسیب در لایه های مخاطی دستگاه گوارش و تشکیل زخم معده

زخم معده
زخم معده

عوامل موثر در افزایش شدت زخم معده

عوامل بسیاری از قبیل استرس و فشار بالا، مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مصرف غذاهای فرآوری شده و آماده، نداشتن برنامه‌ی مشخص برای صرف وعده‌های غذایی و مصرف داروهای کورتونی همگی در وخیم شدن بیماری زخم معده نقش به سزایی خواهند داشت، پس توصیه می‌شود تا حد امکان این موارد رعایت شود.

نحوه تشخیص زخم معده

پزشک متخصص برای تشخیص این بیماری ابتدا سوابق بیمار و داروهای مصرفی و همینطور علائم بیمار را بررسی خواهد کرد. سپس برای تشخیص عفونت باکتری هلیکوباکتر پیلوری آزمایش خون، آزمایش مدفوع و یا آزمایش تنفسی را تجویز خواهد کرد. ازمایشات دیگری از قبیل بلع باریم، آندوسکوپی و بیوپسی آندوسکوپی نیز برای تشخیص زخم معده وجود دارد که در ادامه به بررسی هر کدام از این آزمایش‌ها خواهیم پرداخت.

آزمایش بلع باریم

در این آزمایش برای تصویربرداری با اشعه ایکس از معده و روده کوچک، افراد باید یک مایع غلیظ سفید رنگ برای پوشاندن دستگاه فوقانی را بنوشند و این کار به پزشک برای بررسی معده و روده کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

آندوسکوپی

برای مشاهده زخم و خونریزی داخل معده، و همینطور هر گونه بافت غیرطبیعی از آزمایش آندوسکوپی با وارد کردن یک لوله نازک و سبک از طریق دهان و معده به قسمت روده کوچک استفاده خواهد شد.

بیوپسی آندوسکوپی

نمونه بافت کوچکی از معده در حین آندوسکوپی گرفته شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

درمان قطعی زخم معده

روش‌های درمانی متعددی برای درمان زخم معده وجود دارد که پزشک متخصص با توجه به شدت و علائ آن یک روش مناسب را انتخاب کرده و با درمان مناسب در مدت زمانی یک الی دوماه بیمار بهبود خواهد یافت.
در صورت نیاز ممکن است از شما آزمایش خون یا مرفوع گرفته شود. در نهایت پس از تشخیص نوع زخم و شدت آن، یا با دارو اقدام به درمان زخم معده می‌شود، یا در موارد نادر، اقدام به جراحی می‌شود.

یکی از این روش‌های درمانی استفاده از داروهای آنتی بیوتیک و کاهنده‌ی اسید معده است. از دارودرمانی برای درمان زخم‌های خفیف معده استفاده می‌شود. داروهای آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری و داروهایی مانند امپرازول، پانتوپرازول و لانزوپرازول و هم‌چنین داروهای رانیتیدین و فاموتیدین برای کاهش اسید معده تجویز خواهند شد.

اما در صورتی که زخم معده شدید باشد؛ از جراحی برای درمان قطعی زخم معده استفاده می‌شود. در این روش درمانی ابتدا جراح کل زخم ایجاد شده را برطرف و سپس بخشی از روده را برداشته و بر روی زخم قرار خواهد داد، و قسمتی که دچار خونریزی شده است را بسته و برای کاهش تولید اسید معده عصب معده را قطع خواهد کرد.
درمواردی که زخم ها ویژگی‌های زیر را داشته باشد نیاز به جراحی دارد:
زخم با خونریزی همراه باشد
بیماری عود کرده و بهبود پیدا نکند
ورود غذا از معده به روده باریک انجام نمی‌شود.

درمان خانگی زخم معده

روش‌های خانگی برای بهبود زخم معده و علائم آن عبارتند از:

 • مصرف سبزیجات مانند کرفس و کلم بروکلی
 • پرهیز از مصرف غذاهای تند و لبنیات
 • مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک
 • مصرف روغن زیتون
 • مصرف عسل
 • مصرف میوه‌هایی مانند سیب، بلوبری و گیلاس
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های مضر مانند قهوه و نوشیدنی‌های گازدار
 • خودداری از مصرف سرخود مسکن‌ها
 • خودداری از استعمال دخانیات
 • انجام ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی برای بهبود شرایط روحی
 • کنترل اضطراب و استرس
 • پرهیز از مصرف فلفل قرمز و فلفل تند
 • پرهیز از مصرف غذاهای پر نمک
 • پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده
 • خودداری از تند غذا خوردن و پرخوری

علائم زخم معده

 • از نشانه‌های هویدای زخم معده می‌توان به درد سوزشی در ناحیه ی جناغ سینه تا بالای ناف ، اشاره -کرد.
 • احساس درد زمانی پدید می‌آید که زخم معده در تماس با اسید معده قرار گیرد. اسید معده بعد از مصرف مواد غذایی ، بر روند هضم غذا تاثیر می‌گذارد ، بنابراین احساس درد در فردی که زخم معده دارد ، حدود یکساعت بعد از خوردن غذا با ترشح اسید معده برای هضم ، شروع می‌شود و تا ساعت ها ادامه می‌یابد.
 • بیدار شدن از خواب با درد معده
 • زمانی که معده خالی از کیموس باشد ، احساس درد در فرد افزایش می‌یابد بنابراین توصیه می‌شود افرادی که زخم معده دارند ، از گرسنه ماندن دوری کنند.
 • در مواقعی که زخم معده شدید باشد ، علائمی مانند بالا آوردن خون در فرد دیده می‌شود. خون در این حالت به رنگ قرمز یا سیاه می باشد.
 • ممکن است علائمی همچون وجود خون تیره در مدفوع فرد مبتلا به زخم معده دیده شود.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش بی دلیل وزن
 • بی میلی و تغییر در اشتها

لازم است درصورت مشاهده‌ی علائم بالا ، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت بررسی شود.

نکته ی قابل توجه : علائم مطرح شده تنها در حوزه ی زخم معده نمی‌باشند. بطور مثال علائم بالا می‌توانند در حمله ی قلبی نیز ظاهر شوندپ، بنابراین نیاز است از خوددرمانی اجتناب کنید و با معاینات لازم توسط متخصص گوارش ، علت را پیدا کنید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

 

عوارض زخم معده

 • ایجاد سوراخ در دیواره دستگاه گوارش
 • سرطان معده
 • خونریزی از محل زخم
 • سرطان پانکراس
 • انسداد در دستگاه گوارش به دلیل تورم بافت‌های ملتهب
 • کم‌خونی به دلیل خونریزی داخلی

سخن پایانی

یکی از دلایل ایجاد زخم معده ابتلا به باکتری هلیکوباکتر پیلوری است، پس برای جلوگیری از ابتلا به این باکتری و در نهایت جلوگیری از ابتلا به زخم معده بهتر است، از مصرف غذاهای آلوده پرهیز کرده و از سلامت غذای مصرفی خود مطمئن شوید، هم‌چنین نظافت شخصی خود مانند شستن دست‌ها به طور مرتب با آب و صابون را رعایت کنید. اما در صورت ابتلا به این بیماری و با مشاهده علائم آن از درمان سرخود آن خودداری کرده و در اسرع وقت برای تشخیص به موقع و درمان قطعی زخم معده به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

45 thoughts on “درمان قطعی زخم معده

 1. محمدجواد ناظری - دسامبر 16, 2018 در 1:28 ب.ظ

  برای اینکه اسید معده کم شه چکار باید کرد؟ من انقدر اسید معدم زیاده تورم شدید معده دارم بعضی وقتام انقدر میسوزه که فک میکنم زخم شده معدم

  پاسخ
 2. sara - دسامبر 18, 2018 در 1:15 ب.ظ

  خدا خیرتون بده دکتر. زخم معده عمه من با تشخیص خوبتون، برطرف شد. الان دیگه هر کی مشکل معده داشته باشه من شما رو معرفی میکنیم.

  پاسخ
  • غلامحسن موسوی - دسامبر 18, 2020 در 9:52 ق.ظ

   ۳۰سال پیش از جبهه که امدم یکروز توی خونه سمت قلبم خیلی دردگرفت رفتم دکتر قلب خوب بودم ولی ترش کردنم شروع شد هرچه دکتر میرم دارو میدند موقتی خوب میشدم حالا غذا دیرتر میخورم دل درد میشم بعضی وقتهاشکم باد میکند خیلی توفکر هستم درجبهه که بودم اب توالت وابهای که توی بیابان بود جمع میکردی برای خوردن لطفا پاسخ بدهید ممنون

   پاسخ
   • drsaeghi - دسامبر 27, 2020 در 12:42 ب.ظ

    سلام. ریفلاکس می تواند یک بیماری مزمن باشد به خصوص اگر رعایت غذایی نداشته باشید. برای مثال مصرف زیاد چای و قهوه و غذاهای تند و ترش می تواند این مشکل را تشدید کند. اگر رعایت نکنید ممکن است نیاز به دارو باشد. به طور کلی توصیه این است که رعایت غذایی کنید. بعضی از بیماران نیاز هست تا مدت طولانی داروهای ضد اسید معده مصرف کنند.

    پاسخ
 3. نبیلا - آگوست 28, 2020 در 5:46 ب.ظ

  سلام دوکتور صاحب عزیز
  من احساس میکنم در گلویم چیزی است بعضاً نفسم قید میشه و احساس ناراحتی میکنم بعضاً دلم خالی بد میشه یعنی استفراغ ندارم و غذا هم بند نمیشه اما احساس میکنم کدام چیزی دا قسمت گلویم باشه

  پاسخ
  • drsaeghi - سپتامبر 6, 2020 در 4:52 ق.ظ

   سلام اکثر این موارد علت های عصبی دارد. غذایی در گلوی بیمار گیر نمی کند و احساس می کند لقمه یا فشاری در گلوی او ایجاد شود. ریفلاکس می تواند یکی از علت های آن باشد. اگر ادامه دار بود حتما با مراجعه به پزشک برای درمان آن اقدام کنید.

   پاسخ
 4. نسرین - دسامبر 13, 2020 در 7:20 ب.ظ

  با سلام و وقت بخیر.نسرین هستم ۲۶ ساله.چند ماهی هست ک معده درد دارم بصورتی ک بعد از مصرف غذا میوه یا هرچیز دیگه ای معده ام درد میکنه و سفت میشه و نفسم سنگین میشه و اذیتم میکنه.چندین بار ب دکتر مراجعه کردم ک قرص لانزوپرازول و امپرازول اسستین و مداکسن تجویز کردن اما فایده ای نداشته و حالمو بهتر نکرده.لطفا کمکم کنین چون واقعا دارم اذیت میشم.ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 21, 2020 در 12:59 ب.ظ

   با توجه به این که داروهای مختلفی خوردید و تاثیر نداشت، نیاز به معاینه دارید.

   پاسخ
 5. مینا - دسامبر 21, 2020 در 10:26 ب.ظ

  سلام.ببخشید من درد شدید معده دارم.طبق نظر دکتر دچار التهاب شدید در ورودی روده و زخم عمیق در انتهای معده به طول ۷و۴میلیمترم.
  البته تمام اینها در جای بخیه عمل معده من که ۴سال پیش انجام دادم بوجود امده. الان با توجه به این مشخصات بنده به شیمی درمانی نیازمندم

  پاسخ
  • drsaeghi - ژانویه 4, 2021 در 9:12 ق.ظ

   شیمی درمانی برای افرادی انجام می شود که سرطان معده دارند نه درد معده. باید به صورت حضوری معاینه شوید تا دقیق تر پاسخ داده شود.

   پاسخ
 6. امید - دسامبر 25, 2020 در 7:40 ب.ظ

  سلام‌ دکتر.‌من سه ماه پنتوکسی فیلین برای افزایش کیفیت اسپرم‌ مصرف کردم و مدت زیادیه احساس میکنم‌‌ معده م‌ زخم شده چجوری درمان‌ کنم؟؟

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 31, 2020 در 6:07 ق.ظ

   پنتوکسی فیلین معمولاً زخمی ایجاد نمیکنه ولی زخم موجود رو تشدید می کنه. باید آندوسکوپی انجام شود تا به صورت دقیق دارو تجویز شود.

   پاسخ
   • امید - ژانویه 11, 2021 در 10:46 ق.ظ

    دکتر جان آخه آزمایش خون دادم خبری از هلیکوباکتر نبود.‌الانم از امپرازول گرفته تا انواع دارو گیاهی مصرف کردم خوب نمیشم. حدود ۲۰ سال پیش یکبار آندوسکوپی کردم خیلی وحشتناکه

    پاسخ
 7. زهرا عزیزی - دسامبر 27, 2020 در 10:08 ق.ظ

  سلام من خانم ۳۶ ساله هستم
  زخم اثنرعشری معده دارم پهلوی راستم میسوزه
  خیلی درد ناک است
  لطفا بگید چی بخورم

  پاسخ
 8. مهدیه - دسامبر 28, 2020 در 11:10 ق.ظ

  سلام
  خانم چهل ساله ای هستم که زخم معده دارم
  در حال حاضر باردار میباشم و به دلیل تجربه دوبار سقط دکتر زنان سفارش به مصرف آسپرین دارد در حالیکه برای زخم معده ام ضرر دارد
  در حال حاضر هر روز خصوصا شب ها معده درد دارم چه راهنمایی به من میکنید
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 31, 2020 در 6:13 ق.ظ

   ابتدا باید مشخص بشه که علت زخم اثنی عشر شما چی هست و تغذیه شما چگونه هست. با بررسی دقیق باید مشخص بشه که علت زخم چیست و آیا واقعا زخم اثنی عشر وجود داره. باید به همراه آزمایش ها و مدارک قبلی برای معاینه مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 9. ابراهیم مرادی - ژانویه 2, 2021 در 6:23 ب.ظ

  سلام آقای دکترجوانی ۲۴ ساله هستم اوقدر دیرترنهاروشام خوردم الان زخم معده شدم یه ذره دیرترمیخورم فشارم میایی پایین بعددست وپاییم استرس میشه ودوسال پیش افسرده شدم نمیدونم به این دلیل شدخواهشاًلطف کنید به من ارسال کنید جوابمو باتشکر…

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - ژانویه 18, 2021 در 1:04 ب.ظ

   سلام باید معاینه شوید تا علت اصلی مشکل مشخص بشه.

   پاسخ
 10. Yaser - ژانویه 4, 2021 در 6:51 ق.ظ

  سلام اقای دکتر چند وقتی دور نافم از داخل گز گز میکنه مثل عرق سوز شده کمکم کنید لطفا

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - ژانویه 18, 2021 در 12:47 ب.ظ

   سلام باید معاینه بشید ولی امکان داره مربوط به زخم دوازدهه باشه

   پاسخ
 11. امیرحسین کریمی - ژانویه 6, 2021 در 5:33 ب.ظ

  سلام و عرض ادب من به طور ناگهانی معده ام شروع به درد گرفتن گرفت و الان ۵ روز که به طور مداوم معدم درد میکنه و غدا که میخورم درد موقع پاین رفتن لقمه حس میکنم و قبلا سابقه معده درد نداشتم و یهو شروع شد و قطع نشده میتونید راهنمایی ایم کنید ایا زخم معده دارم

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - مارس 18, 2021 در 5:37 ق.ظ

   سلام بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا به طور دقیق شرح حال گرفته شود.

   پاسخ
 12. میثم - ژانویه 11, 2021 در 5:36 ق.ظ

  سلام آقای دکتر

  من در آزمایش خون و مدفوع مشخص شد هلیکوباکتری دارم..نفخ معده دارم .انتی بیوتیک ده روز برام نوشت و یه قرص یادم نیست تا یکماه مصرف کنم در طول مصرف انتی بیوتیک ها سلامت کامل بودم .به محض پایان ده روز کم کم وظریف نفخ معده ام شروع شد و دقیقا بعده یکماه به حالت اول نفخ شدید برگشتم .مجدد به دکتر بعد دوماه مراجعه کردم …اینبار لانزو پرازول و پایلوشات و کلیدیوم سی برام نوشت …تاثیری نداشت و فکرم کنم کمی بدتر شدم …
  رفتم پیش یه دکتر دیگه .برام بیسموت وامپرازول واموکسی سیلین و کلاریتومایسین نوشت الان بعد یک هفته مصرف وردی معده نفخ خیلی کم شده ولی ورودی معده ام دو سه سانت احساس زخم میکنم که روزی ده بار تقریبا دل میزه .مدفوع سبز تیره دارم بدون خون .نظر شما حکم درمانه برام .سایه ات سلامت

  پاسخ
 13. سکینه - ژانویه 17, 2021 در 2:30 ب.ظ

  سلام بالای شکم من درد میگیره دلیلش چیه

  پاسخ
 14. محمد - جولای 22, 2021 در 10:30 ق.ظ

  سلام من زخم معده ودرحدمتوسط عفونت والتهاب مزمن معده دارم میخواستم ببینم درمان میشه

  پاسخ
 15. محمد - جولای 22, 2021 در 10:34 ق.ظ

  سلام من زخم معده ودرحدمتوسط عفونت والتهاب مزمن معده دارم میخواستم ببینم درمان میشه وچه غذاهایی نخورم ممنون

  پاسخ
 16. نادر - سپتامبر 27, 2021 در 7:04 ب.ظ

  سلام آقای دکتر در کل چند نفر یا چه تعداد از کسانی که زخم معده گرفتند چند درصد از اینا کاملا خوب میشد که ما هم امیدوار باشیم من هم مشکل زخم معده دارم..

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - اکتبر 6, 2021 در 12:39 ب.ظ

   سلام بر شما
   می توان زخم معده را با رعایت برخی نکات کنترل کرد. ممکن است یک بیماری کاملا درمان نشود اما می توان با رعایت یکسری نکات عوارض بیماری را کاهش داد.
   از آن جایی که هلیوباکتر پیلوری علت اصلی بروز زخم معده است، مهم است که بیمار چه نوع مواد غذایی مصرف می کند.

   در مواردی که آنتی بیوتیک و یا داروهای مسدود کننده اسید تجویز شده باشد، مصرف مواد غذایی زیر می تواند مفید باشد:
   – سیب
   – شاتوت
   – هویج
   – سبزیجات با برگ سبز مانند اسفناج
   – غذاهای سرشار از پروبیوتیک
   – روغن زیتون
   – عسل

   پاسخ
 17. الهام ح - اکتبر 3, 2021 در 10:16 ق.ظ

  و درادامه پیام قبلی ازوقتی این قرصارو میخورن بهترن شکرخدا باز دلم آروم نمیشه خواستم از شما کمک بگیرم خیلی ممنون

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - اکتبر 17, 2021 در 11:53 ق.ظ

   سلام
   با توجه به افزایش ضخامت معده و این که عکس خیلی الان معتبر نیست و دفورمیتی بولب هم داشتن بهتره آندوسکوپی و نمونه برداری انجام بشه

   پاسخ
 18. لیلا - اکتبر 3, 2021 در 9:03 ب.ظ

  سلام آقای دکتر ببخشید مادرم چند روزه معدش درد میکنه،ببخشید دفعش قرمز شده و اینکه صبح ها از خواب بلند میشه طعم دهنش تلخ هست ،و صبح دهنش و میشوره یکم تو بزاغش خون هست بردیم دکتر شربت معده داده با کپسول ایمیونیل فلور ،از آندوسکوپی میترسه مادرم 66 سالشه به نظرتون با رعایت کردن غذا خوب ميشه یا حتما آندوسکوپی بشه?خدا قوت

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - اکتبر 6, 2021 در 12:47 ب.ظ

   سلام
   با در نظر گرفتن این موضوع که شما به متخصص مراجعه کردید، بهتر است فعلا طبق دستور درمانی ایشان پیش بروید.

   پاسخ
 19. فرشاد - اکتبر 5, 2021 در 6:34 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید
  مدت چند ماه زیر آخرین دنده سمت چپ و بعضی مواقع دردش میده آخرین دنده درد داره و بعضی مواقع دردش میکشه به بغل و پشتم و به طرف چپ میخوابم زیر آخریت دنده م درد می گیرهاگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - اکتبر 6, 2021 در 12:24 ب.ظ

   سلام
   درد زیر دنده چپ می تواند از هر عضو بدن که سمت چپ بالا یا زیر قفسه سینه، ستون فقرات و یا دنده چپ قرار دارد، به وجود بیاید. بهتر است برای بررسی وضعیت سلامتیتان معاینه شوید تا علت دردی که چندماه است همراه شماست مشخص شود.

   پاسخ
 20. محمد - نوامبر 14, 2021 در 10:03 ب.ظ

  سلام چگونه با دکتر در ارتباط باشم
  ممنون

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - فوریه 23, 2022 در 8:23 ق.ظ

   شماره تماس: 02188681047 – 02188689871

   پاسخ
 21. نجاریان - ژانویه 24, 2022 در 11:44 ق.ظ

  سلام من چن ماهی هست درد و ورم معده دارم دردش چنان آزارم میکنه که از خواب بیدار میشم اسید و رفلاکس هم دارم ی دردی به پشت قفسه میگیره انگار غذایی گیر کرده میخواد یواش یواش پایین بره میشه راهنمایی کنید آیا نیار ب آندوسکوپی داره ؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - ژانویه 25, 2022 در 6:14 ق.ظ

   بله شما باید آندوسکوپی و معاینه بشوید

   پاسخ
 22. احسان - ژوئن 4, 2022 در 4:50 ق.ظ

  سلام آقای دکتر
  ۳۷ ساله هستم
  آندوسکوپی دادم،زخم معده دارم، آزمایش پیکولاری باکتری هم دادم، اونم مثبت بود متأسفانه، بیش از سه ماهه داروهای امپرازول،دومپریدون(موتیلوور) مصرف میکنم، ولی فایده نداشته. قبلشم کلی آنتی بیوتیک مصرف کردم برا پیکولاری باکتری، چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
 23. هلن صداقتی - ژوئن 10, 2022 در 7:41 ب.ظ

  سلام و عرض ادب جناب دکتر مادر من پارسال به خاطر خوردن نانی که کمی خشک بود دوار زخم مری شده بود که خدا را شکر خوب شد. ولی در اندسکوپی بعدی متوجه شدیم که دوار زخم معده هم می‌باشد. با توجه به مشکل قلبی باید حتما آسپرین مصرف کند. بیوپسی آخرین اندسکوپی هم مشکلی نداشت. خونریزی ندارد و حالت تهوع هم ندارد اما به دلیل بی اشتهایی دچار کا ش وزن شده است. البته ذاتا کم غذا بودند. در حال حاضر هم یک عدد نکسیوم صبح ناشتا و یک عدد فاموتیدبن شب میخورند. برای مدتی نکسیوم را یک عدد هم شب می‌خوردند که دچار خونریزی از ادرار شدند . لطف می‌فرمایید راهنمایی کنید ممنون از محبت شما

  پاسخ
 24. رضایی - ژانویه 8, 2023 در 2:19 ب.ظ

  سلام اقای دکتر وقت بخیر امروز جواب سی تی اسکن مادرم رو گرفتیم گفتن ضخامت جداره معده داره.ممنون‌میشم توضیح بدین ایا خطرناکه یانه؟

  پاسخ
 25. فاطمه - ژانویه 24, 2023 در 7:17 ب.ظ

  معدم درد میکنه میزنه پشتم ضعف دارم چیکارکنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 26. Area - مارس 9, 2023 در 3:48 ق.ظ

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر محترم.
  من چند روزه که خیلی معدم درد میکنه وقتی خودمو تکون میدم دردش زیاد تر میشه فک میکنم زخم معده دارم تاحالا پیش دکتر هم نرفتم نمیدونم حالا چه میشه.

  پاسخ
 27. زهرا - مارس 18, 2023 در 9:09 ب.ظ

  سلام آیا میکروب معده igm 70.1 باشه موجب سرطان معده میشه؟

  پاسخ
 28. مهران - مارس 25, 2023 در 7:53 ب.ظ

  باسلام
  سیری زودرس پس از خوردن چند لقمه غذا دارم و احساس سنگینی و پری و نفخ در معده ام دارم و غذا ها تا ۴ الی ۵ ساعت در معده ام باقی مانده اند و وقتی آروغ میزنم همون طعم غذا به دهانم میاد و یبوست شدید و بواسیر گرید 1 هم دارم. زخم معده در فسمت کاردیا دارم آقای دکتر من چکار کنم ممنون میشم پاسخ بدین؟

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button