علائم خطرناک رفلاکس معده

رفلاکس معده به وضعیتی گفته می شود که در آن تمامی محتویات داخل معده از بخش های تحتانی مری به سوی مری حرکت کند. زمانی که دریچه در بخش های پایینی مری باز می شود تمامی محتویات معده از این دریچه عبور می کند و به سمت مری و دهان باز می گردد.

در وضعیت طبیعی این دریچه بسته است و هیچ کدام از غذاهایی که بلعیده شده اند به سمت بیرون یعنی مری حرکت نمی کنند. اما زمانی که افراد در اثر علل مختلف دچار رفلاکس معده می شوند این عارضه رخ می دهد و دریچه گشوده می گردد. 44 % افراد حداقل یکبار در ماه احساس سوزش سر دل را تجربه می کنند و 20 % افراد نیز علائم رفلاکس معده بصورت هفتگی دارند.

علت رفلاکس معده

ریفلاکس و بیماری ناشی از آن ( رفلاکس معده ) ، ناشی از عدم تعادل بین فاکتورهای محافظتی مری در مقابل اسید برگشتی ( اسدهایی ضد برگشت ، مکانیسمی پاک کننده اسید) و فاکتورهای آسیب رساننده به مری ( میزان اسیدی بودن معده ، حجم و ترکیبات موارد برگشتی از دوازدهه یعنی قسمت ابتدایی روده به درون مری ) می باشد.
فقط 20 تا 60% از بیمارانی که ریفلاکس دارند در آندوسکوپی علایم التهاب و خراشیدگی و زخم دارند و اکثریت افراد مبتلا به ریفلاکس ، آندوسکوپی نرمال دارند و نرمال بودن آندوسکوپی دلیل اینکه بیمار پس برگشت اسید ندارد نیست.
در مطالعاتی نشان داده شده است که تاثیر ریفلاکس بر کیفیت زندگی ، حتی از التهاب مفاصل (آرتریت) ، سکته قلبی ، نارسایی قلبی و فشار خون، بیشتر است.

رفلاکس معده علاوه بر علایم گوارشی ، می تواند با علایم غیر گوارشی همراه باشد مثل : درد قفسه سینه غیر قلبی ، علایم تنگی نفس و آسم ، گرفتگی صدا ، سرفه ، عفونت ریه ، زخمهای دهانی – دندانی و…

در بعضی از بیماران برگشت مواد صفراوی و مواد قلیایی از دوازدهه به درون مری رو داریم که حتی می‌تواند علایم و عوارض شدیدتر از برگشت اسید را ایجاد سازد ، که درمان بلوک کننده اسید در این موارد ممکن است به تنهایی موثر نباشد.
هرچند کاهش اسید معده با داروهای مخصوص می تواند حجم ترشحات معده رو کاهش داده و ریفلاکس مواد دوازدهه به معده و مری را کاهش دهد.

علائم رفلاکس معده
رفلاکس معده

علائم و نشانه ها

افرادی که دچار رفلاکس معده می شوند، علائم زیر را تجربه می کنند:
• احساس درد: درد از بخش تحتانی شکم به سمت قفسه سینه منتشر می شود.
• احساس مزه تلخ در گلو: این مزه تلخ از ناحیه گلو به سمت دهان حرکت می کند.
• سوزش در ناحیه سر دل: این عارضه می تواند تا حد زیادی برای افراد آزارنده باشد و احساس بدی به آنها دست دهد.
• تلخ شدن بخش های تحتانی گلو
• سرفه کردن

آیا رفلاکس معده خطرناک است؟

همانطور که قبل تر نیز به آن اشاره کردیم، رفلاکس معده یک مشکل گوارشی رایج بین انسان ها است و تعداد زیادی از افراد هرروز علائم آن را تجربه می کنند. در صورتیکه علائم رفلاکس معده برای طولانی مدت وجود داشته باشند و اقدامی برای درمان آن صورت نگیرد، می تواند برای بیمار خطرناک باشد. بازگشت اسید معده به مری در طولانی مدت، علاوه بر زخم مری ممکن است در بعضی افراد زمینه ساز ابتلا به سرطان تحتانی مری شود.

توصیه های AGA در خصوص ریفلاکس معده

زمانی که صحبت از علائم و بیماری های مری می شود، ریفلاکس اسید از معده به مری نیز به میان کشیده می شود. نوسان آن کجاست؟
افراد مبتلا به فتق هیاتال با علائم خفیف و نسبتا شدید رفلاکس ، در شروع درمان مهار کننده پمپ پروتون و یا افرادی که مبتلا به رفلاکس های ادامه دار هستند، بایستی بررسی شوند.
بررسی هایی غیر از معده و روده توسط متخصص گوش و حلق و بینی، و یا متخصص آسم و آلرژی نیاز می باشد. این کار خوب به نظر می رسد، اما متخصصین گوارش معیارهایی را برای تشخیص ریفلاکس اسید از معده به مری در نظر دارند. بسیاری از افراد نسبت به درمان با PPI واکنش نشان نمی دهند، چرا که علائمی از ریفلاکس در آن ها وجود ندارد.

علائم خطرناک رفلاکس معده
رفلاکس معده

توصیه می شود از درمان های تجربی در کنار سرکوب اسید (دو بار در روز، به مدت شش تا هشت هفته) استفاده شود.
در صورتی که PH معده در حد نرمال باشد و واکنش خوبی نسبت به درمان سرکوب اسید داده نشود، نباید نسبت به انجام تست های بیشتر و یا جراحی اقدامی صورت گیرد.

درمان رفلاکس معده

اولین اقداماتی که لازم است برای درمان رفلاکس معده انجام شود، اصلاح بعضی عادات تغذیه ای است. برای مثال: کم کردن ادویه جات، کافئین، مصرف بیشتر فیبر و قرار دادن حداقل 2 ساعت فاصله وعده ی شام و زمان خواب، به بهبود علائم رفلاکس معده کمک می کند. در صورتی که با وجود این ملاحظات، همچنان بیمار به رفلاکس معده دچار باشد، پزشک با تجویز داروهای مناسب اقدام به درمان خواهد کرد. رفلاکس معده معمولا به دارودرمانی پاسخ خوبی می دهد.

چه زمانی جراحی توصیه می شود؟

بررسی بر روی بیماران مبتلا به رفلاکس اسید از معده به مری و آن هایی که تحت درمان مهار کننده پمپ پروتون قرار گرفتند، انجام شد. در صورت مشاهده علائم و اسید معده بیش از 6 درصد، آن هم زمانی که بیمار تحت درمان با مهار کننده پمپ پروتون می باشد، جراحی توصیه می شود.
حتی جراحی به بیمارانی که علائم خفیفی از ریفلاکس و فتق هیاتال دارند نیز توصیه می شود.
جراحی در بیمارانی که با ریفلاکسی مواجه هستند که با مهار کننده پمپ پروتون درمان نمی شوند، گزینه بسیار مناسبی است.
تقویت اسفنگترهای معده از جمله اقداماتی است که در افرادی که شاخص اسید معده شان بالا است ، به خصوص افراد مبتلا به فتق هیاتال ، نتایج خوبی را به همراه دارد. البته این روش محدودیت هایی را نیز به همراه دارد ، اما به نظر می رسد که ایمن و موثر باشد.

در آخر؛

بهتر است بعد از مشاهده هر یک از علائم به متخصص گوارش مراجعه کنید تا وضعیت شما بررسی و علت دقیق بروز علائم مشخص شود. بسیاری از بیماری ها علائم مشابهی دارند که تنها با نظر پزشک می توان متوجه علت دقیق آن ها شد. پس از تشخیص دقیق، پزشک بر اساس وضعیت بیماری شما، اقدام به درمان کرده و در این مسیر از روش های دارویی و غیر دارویی کمک خواهد گرفت.

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

20 thoughts on “علائم خطرناک رفلاکس معده

 1. mobinaa - دسامبر 16, 2018 در 1:32 ب.ظ

  salam baradarzadam 4 saleshe reflaxe mede dare. kheiliii khatarnake??????

  پاسخ
 2. افتخاری - ژوئن 24, 2020 در 4:26 ب.ظ

  سلام وقتتان بخیر
  یه مدت هست ازورم ومعده ورفلاکس به شدت اذیت میشم به طوری که اسید میاد توی مری واحساس تنگی نفس دارم چی برام تجویز میکنید ممنون

  پاسخ
  • drsaeghi - آگوست 1, 2020 در 4:34 ق.ظ

   سلام
   شما می تونید از داروهای مثل پنتوپرازول، امپرازول و فاموتیدین استفاده کنید. تغذیه را رعایت کنید. بهترین کار این هست که شما از مطالب داخل سایت در مورد ریفلاکس استفاده کنید. اگر مشکل برطرف نشد، می تونید از طریق مشاوره آنلاین یا مراجعه حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
  • سعيدي - سپتامبر 8, 2020 در 8:40 ب.ظ

   سلام
   فرزند من علائم شما رو داشت
   تنگي نفس همراه با طپش ، معمولا حدود يكساعت بعداز غذا يا هنگام فعاليت ورزشي با معده پُر يا نيمه پُر بهش دست ميداد
   حجم وعده هاي غذايي رو نصف كرد ،
   بعد از هروعده غذايي بمدت يكساعت دراز نكشيد ،
   از خوردن نوشابه هاي گازدار ، انواع حبوبات ، شيريني جات ، گوچه فرنگي ، هندوانه و لبنيات اجتناب كرد
   نان بدون گلوتن مصرف كرد
   الان ديگه تنگي نفس و طپش اصلا نداره
   ريفلاكس مري هم بشدت كم شده

   پاسخ
 3. زهرا - آگوست 4, 2020 در 5:33 ق.ظ

  درد شدید قفسه سینه واروغ زدن وحالت تحوه

  پاسخ
 4. فرشته - آگوست 12, 2020 در 8:44 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خانمی ۳۲ ساله هستم این نزدیک ۳ساله تحت نظر پزشک هستم البته در انگلیس اما هنوز مشکل من را نفهمیدن اویل گفتن مشکل سنگ کیسه صفرا دارم و اون رو عمل کردن بعد اون باز هم همان علائم بد رو دارم واقعا خسته شدم از این شرایط درد اینقد در وسط سینه ام دارم که استفراغ شدید اولش تمام بدنم شروع به لرزیدن میکنه بعد انقدر عرق میکنم و درد دارم که دیگه نفسم بند نمیاد و انگار ایست قلبی برام بجود اومده بعد یک ساعت یا شاید بیشتر به هوش میام توروخدا اقای دکتر جوابگو من باشید نه میتونم ایران بیام یا دکتری رو میشناسم بهم رسیدگی کنه روز به روز بدتر هم میشه وزنم ۷۰ کیلو بودم اومد ۵۰ کیلو .کاش میشد با شما از طریق وات ساپ یا هر برنامه ایی تماش گرفت و حرف بزنم چون از مستقیم برای من سخت هستش ممنون میشم واقعا پاسخگو باشید

  پاسخ
  • drsaeghi - آگوست 31, 2020 در 5:31 ق.ظ

   با توجه به علائم، به نظر می رسد که مسائل مربوط به اختلالات اضطرابی و افسردگی بیشتر برای شما مطرح هست. شما می تونید از طریق لینک زیر برای ویزیت آنلاین اقدام بفرمایید
   ویزیت آنلاین دکتر صادقی

   پاسخ
 5. Kiana - دسامبر 6, 2020 در 7:49 ق.ظ

  سلام من ۱۵ سال سن دارم. یک ماه احساس میکنم یک توده در ته گلوم هست و مدام یک ماده آبکی بالا میاد و وقتی آب دهنم رو قورت میدم پایین می‌ره و دوباره بالا میاد. گاهی اوقات هم گلو درد و سرفه دارم شاید بگم ۱ یا ۲ بار در روز ولی خیلی کم. احساس سرفه دارم ولی سرفه نمیکنم. این ماده ای هم که بالا میاد ترش هست. و مدام آروغ میزنم حتی در حالتی که چندین ساعت چیزی نخورم چون کم اشتها شدم بازهم در این حالت آروغ میزنم. پیش دو تا فوق تخصص رفتم دکتر اولی امپرازول داد تا یک هفته خوردم هیچ تاثیری نداشت. فوق تخصص دومی پیش بینی شل شدن بنداره کاردیا کرد ی مشت قرص و دارو داد ۱۰ روزه میخورم و باز هم هیچ تاثیری ندارد دوباره همون ماده آبکی با شدت بالا میاد حتی عرق چهل گیاه که مخصوص مری و معده هست هم میخورم هیچ تاثیری نداره. احساس تنگی نفس و درد قفسه سینه هم ندارم فقط علایمی که بالا ذکر شده رو دارم. الان دو روز هم هست که درد در ناحیه راست شکمی بدن رو احساس میکنم تقریبا بالای کولون بالارو. خیلی نگرانم باید چکار کنم؟؟؟؟؟ خوب میشم؟😭 خواهش میکنم پاسخ بدید

  پاسخ
 6. سجادقربانی - دسامبر 14, 2020 در 12:01 ب.ظ

  سلام خدمت آقای دکتر من پسر جوانی ۱۷ ساله که مدت یک سال است از بیماری ریفلاکس معده رنج می برم وهر دوهفته یک بار با درد شکم و گاز وهوای داخل معده رنج می برم آزمایشاتی مثل آندو سکپی ۲مرتبه انجام دادم آزمایش خون که از مایشاتم نرمال بوده وقرص رابرازول برای برگشت اسید صبح ناشتا میخورم ولی این درد شکم واقعآ مرا اذیت میکند خواهش میکنم از اقای دکتر که مرا راهنمایی کنندممنون منتظر پاسختون هستم

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 21, 2020 در 1:00 ب.ظ

   احتمالا یا رژیم غذایی را رعایت نمی کنید و یا استرس زیادی دارید. باید برای معاینه مراجعه کنید تا با شرح حال گرفتن در صورت نیاز به مشاوره مراجعه کنید.

   پاسخ
 7. بهار جوووون - دسامبر 19, 2020 در 8:39 ق.ظ

  سلام من دختری ۱۵ ساله هستم مدتی هست از درد بالای شکمم رنج میبرم و خیلی اذیتم میکنه حتی گاهی اوقات نمیتونم غذامو بخوبی بخدرم ینی کم اشتها شدم ولی این درد تو قفسه سینمم هس و خیلی اذیتم میکنه خواهشا بگید چکار کنم ایا باید برم پیش متخصص😭😭😭😭

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 27, 2020 در 12:45 ب.ظ

   سلام . برای پاسخگویی دقیق نیاز به معاینه حضوری و شرح حال گیری است.

   پاسخ
 8. Melika - دسامبر 22, 2020 در 7:59 ب.ظ

  سلام خدمت شما
  ببخشید دختر ۱۴ساله هستم از اول نوزادیم رفلاکس معده داشتم بعد از یک مدتی خوب شدم بعد پارسال به دلیل استرس زیاد امتحانا معدم شروع کرد به درد کردن شاید در هفته یه بار استفراغ می کردم سیری زود راس دارم و میل ندارم سنگینی معده دارم یه جوری هست که نمی شه توصیف کنمش خیلی دکتر رفتم حدود چهارتا دکتر داخلی رفتم اگه میشه بگید علایم چه نوع بیماری هست و آیا باید به دکتر تغذیه رجوع کنم یا دکتر گوارش ممنون می شم

  پاسخ
  • drsaeghi - دسامبر 31, 2020 در 6:02 ق.ظ

   ریفلاکس میتونه به مواد غذایی مرتبط باشه و مصرف چای، قهوه و مواد اسیدی اون رو تشدید می کنه. رعایت تغذیه بسیار مهم است. اما با توجه به سن شما ناشی از استرس هست. باید برای معاینه تشریف بیاورید تا در صورت نیاز آندوسکوپی انجام بشه.

   پاسخ
 9. نازی - ژوئن 16, 2021 در 5:03 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  پدر من پارسال احساس ترش کردن معده داشت هرزگاهی سرفه میکرد دکتر مراجعه کرد امپرازول چندتا قرص دیگه دادن خوب نشد الان بیشتر شده سرفه ها صداشم تغییر کرده و احساس توده در گلو داره مجدد ب پزشک مراجعه کرده سی تی ریه گرفتن عفونت دیدن ازمایش سل نوشتن براش ولی تمام علائمی ک داره شبیه به رفلاکس معدس ینی ممکنه سل باشه؟

  پاسخ
  • دکتر امیرسعید صادقی - ژوئن 24, 2021 در 4:51 ق.ظ

   سلام
   عفونت های ریویی در مواردی می توانند به خاطر ریفلاکس باشند اما باید بررسی شود. اما اینطور نیست که مریض مشکل شدید معده نداشته باشد و مستقیم با عفونت ریه بگوییم ریفلاکس است. مگر بیشتر این موارد در افراد مسن پیش می آید که نمی توانند ترشحات خود را کنترل کنند. ولی یکی از مواردی که فرد دچار عفونت های ریوی و پی در پی می شود می تواند ریفلاکس باشد اگر برای ایشان سل تشخیص داده شود که آن مسئله ای جدا از ریفلاکس است.

   پاسخ
 10. حسام - اکتبر 3, 2021 در 8:56 ب.ظ

  با سلام..دو ماهه که علائم رفلاکس معده دارم همراه با زخم شدید مری و اثنی عشر..علاوه‌ بر علائم معمول احساس شدید بی قراری دارم به طوری که در حالت نشسته و درازکش ناراحت و بیقرارم..آیا عادیه و رفع میشه ..دلیلش چیه؟

  پاسخ
 11. رضا - مارس 11, 2023 در 3:32 ب.ظ

  سلام من پسر نوزده ساله هستم به تازگی درد قفسه سینه دارم و احساس درد شبیه به قلب و آزمایش خون و نوار قلب هم دادم همه چی خوب بوده محتویات غذا هم تا گلو میاد و سوزش یا درد شکم ندارم اما تازه از دیروز احساس گرما زیاد در شکم یا همان معده دارم حالا وضعیت من چجوری از مواد غذایی که گفتید در مقاله تون پرهیز کنم یا به دکتر مراجعه کنم

  پاسخ
 12. عمرانی - می 3, 2023 در 10:21 ق.ظ

  سلام.دخترم زمان تولد عفونت شدید ریه داشت بعدهاذمتوجه شدیم ریفلاکس داره.در مواقعی خفگی داشت و …
  چندسال دارو استفاده کرده الان دوباره که۶سالشه عود کرده وسرفه اش میگیره و صداش میگیره وحنجره اش لرزان میشه.سوالم اینه که آیا الان هم باید دوباره دارو مصرف کنه؟چه دارویی و تاکی خوب میشه

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button