علائم سرطان روده در جوانان

علائم سرطان روده در جوانان

علائم سرطان روده در جوانان چیست؟

سرطان روده بزرگ که سرطان کولون نیز نام دارد، روده بزرگ را درگیر می کند و می تواند با تشکیل پولیپ در دیواره روده آغاز شود.
• علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ تا زمان پیشرفت بیماری مشخص نخواهد شد. اما مشکلات معده ای و روده ای، شایع ترین علائم سرطان روده در جوانان هستند.
• درمان سرطان روده بزرگ شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی می باشد.
• داشتن سبک زندگی سالم، رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم چرب از بروز سرطان روده پیشگیری می کند.

علائم عود سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ معمولا در مراحل اولیه با علامت و نشانه ای همراه نیست، اما با پیشرفت بیماری، شاهد ظاهر شدن علائم خواهیم بود. علائمی از قبیل:
اسهال و یا یبوست
– کاهش حجم مدفوع
– خونریزی مقعدی و یا مشاهده خون در مدفوع
– دردهای شکمی
– احساس درد حین مدفوع
– ضعف و خستگی
سندرم روده تحریک پذیر
– آنمی و کم خونی

علائم سرطان روده بزرگ
علائم سرطان روده بزرگ

مراحل عود سرطان روده بزرگ

مرحله 0:

این مرحله که ابتدایی ترین مرحله سرطان روده بزرگ است، هیچ گونه توده ای در لایه های داخلی روده بزرگ تشکیل نشده است.
مرحله 1:

در این مرحله، سرطان لایه های بعدی بافت را درگیر می کند، البته سرطان هنوز به غدد لنفاوی و یا سایر ارگان ها نرسیده است.
مرحله 2:

در این مرحله، لایه های خارجی روده بزرگ درگیر سرطان شده اند.
مرحله 3:

در این مرحله، سرطان لایه های خارجی کولون را درگیر کرده و احتمال می رود که به غدد لنفای نیز رسیده باشد.
مرحله 4:

در این مرحله، سرطان دیواره روده بزرگ را نیز درگیر کرده است. در صورتی که سرطان در این مرحله پیشرفت کند، شاهد درگیری قسمت های دیگر بدن نیز خواهیم بود.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :
شماره تماس: 02188681047   –  02188689871 
صفحه اینستاگرام دکتر امیر سعید صادقی

علت بروز سرطان روده بزرگ

در حالت طبیعی، سلول های بدن از یک الگوی رشد و تقسیم معینی پیروی می کنند. سرطان زمانی اتفاق می افتد که نظم این الگو بر هم بخورد و سلول ها به طور غیر قابل کنترلی به رشد و تقسیم خود ادامه دهند.
در بیشتر موارد، سرطان روده بزرگ از تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی به نام پولیپ منشا می گیرد. پولیپ ها در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند.
سلول های سرطانی می توانند از طریق جریان خون و یا سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن برسند. این سلول های سرطانی می توانند رشد کنند و بافت های سالم اطراف را مورد حمله قرار دهند.
علت اصلی بروز سرطان روده بزرگ به طور قطع مشخص نیست.

اما برخی عوامل موثر در بروز این سرطان عبارتند از:
– پولیپ ها:

برخی پولیپ ها می توانند به مرور زمان تبدیل به سرطان شوند، به خصوص اگر در مراحل اولیه درمان نشوند.(پیشنهاد ویژه: مقاله پولیپ روده)
– ژن ها:

آسیب های ژنتیکی و یا تغییر DNA سلولی می تواند روند رشد و تقسیم سلولی را بر هم بزند. این سرطان هم چنین می تواند زمینه ژنتیکی و ارثی نیز داشته باشد.
برخی افراد با جهش های ژنی خاصی به دنیا می آیند که آن ها را در آینده مستعد ابتلا به سرطان می کند.
– برخی شرایط خاص:

از قبیل دیابت، اختلالات هورمونی، بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون و یا کولیت اولسراتیو، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.

 

درمان سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده بزرگ بر اساس نوع و مرحله سرطان، سن و شرایط جسمانی بیمار در نظر گرفته می شود و می تواند شامل جراحی، رادیوتراپی و یا شیمی درمانی باشد. هدف از دنبال کردن اقدامات درمانی، برداشت سرطان و تسکین علائم می باشد.
اقدامات درمانی عبارتند از:

جراحی سرطان روده بزرگ

– جراحی و برداشت بخشی از روده بزرگ و یا تمام آن؛ گاهی در این جراحی، گره های لنفاوی مجاور نیز برداشته خواهند شد. جراحی لاپاراسکوپی، تنها از طریق ایجاد چند برش کوچک در ناحیه شکم انجام و پولیپ های بزرگ برداشته می شوند.

شیمی درمانی سرطان روده بزرگ

– شیمی درمانی. در این روش درمانی، مواد شیمیایی با تخریب پروتئین ها و DNA سلولی، مانع از رشد و تقسیم سلول ها می شوند و در نهایت، سلول های سرطانی نیز نابود خواهند شد.
این روش درمانی، مناسب زمانی است که سرطان سایر قسمت های بدن را نیز درگیر کرده است. چرا که داروها به تمام قسمت های بدن راه پیدا خواهند کرد.

رادیوتراپی سرطان روده بزرگ

– رادیوتراپی. این روش درمانی با تابش پرتو به سلول های سرطانی، باعث نابودی و مرگ آن ها خواهد شد. این روش درمانی عمدتا در مراحل اولیه سرطان انجام می شود.

پیشگیری از سرطان روده در جوانان

آیا راهی برای پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ وجود دارد؟
بله، با رعایت موارد زیر می توان احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را به حداقل رساند:
– حفظ وزن بدنی ایده آل و متعادل
– اهمیت دادن به ورزش
– مصرف هر چه بیشتر میوه و سبزیجات تازه
– کاهش مصرف چربی های اشباع و گوشت قرمز

منبع:
Source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/150496.php

دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button