هپاتیت ب در بارداری

هپاتیت ب در بارداری

آیا از تاثیرات هپاتیت ب در بارداری باخبرید؟

با خواندن این مقاله اطلاعات خود را نسبت به هپاتیت b و تاثیر آن در روند بارداری ، بالا ببرید.

غربالگری سطح آنتی ژن هپاتیت B ، در تمامی خانم های باردار انجام می شود. نکته مهم این است که تمامی خانم هایی که به دلیل سابقه تزریق دارو و یا داشتن همسر مبتلا به هپاتیت، در معرض ابتلا هستند، بایستی در دوران بارداری واکسن هپاتیت دریافت کنند.

در صورتی که ابتلا به HPV در دوران بارداری تشخیص داده شود، حتما جهت تعیین درمان مناسب باید به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کرد تا از بروز عفونت های مزمن نیز پیشگیری شود.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور تشخیص و بررسی هپاتیت ب در بارداری ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: 02188681047   –  02188689871 

اینستاگرام

تاثیر بارداری در ابتلا به هپاتیت B

تغییرات ایجاد شده در فعالیت سیستم ایمنی در طول دوران بارداری، می تواند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به هپاتیت B ایجاد کند.

تاثیر ابتلا به عفونت هپاتیت B بر نتیجه زایمان به طور قطعی مشخص نیست. ارتباط میان ابتلا به هپاتیت B، و دیابت بارداری، خونریزی قبل از بارداری و یا زایمان زودرس به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

همانند سایر علل ابتلا به کبد چرب ، HBV نیز می توان احتمال مرگ جنین را افزایش دهد. به همین خاطر، مادران مبتلا به فیبروز باید تحت نظر باشند.

هپاتیت B در بارداری
هپاتیت B در بارداری

درمان هپاتیت ب در دوران بارداری

علی رغم دریافت واکسن، احتمال انتقال عفونت از مادر به جنین وجود دارد، به همین خاطر بهتر است در طول سه ماهه سوم بارداری داروهای ضد ویروسی مصرف شود. لامیوودین و تلبیوودین از جمله داروهای مناسب در درمان هپاتیت B در بارداری هستند.

  • لامیوودین، عوارض جانبی کمی دارد و ویروس به سرعت نسبت به آن مقاوم می شود. مصرف تلبیوودین در پیشگیری از انتقال عفونت از مادر به جنین بسیار موثر می باشد.

 

  • زمانی که تعداد ویروس بیش از 200000 dna باشد ،  درمان شروع می شود و از شدت عفونت کاسته می شود. خانم هایی که از این دارو تنها برای کاهش احتمال انتقال عفونت استفاده می کنند، مصرف آن قبل از زایمان قطع خواهد شد.
  • درضمن تنوفویر نیز جزو درمان هپاتیت ب در دوران بارداری می باشد که در ایران هم این دارو موجود می باشد.
  • احتمال انتقال HBV در اثر تماس با خون و یا ترشح واژن، حین زایمان وجود دارد. به همین خاطر، جهت به حداقل رساندن چنین موردی، زایمان سزارین توصیه می شود.
  • شیر دادن از جمله مواردی است که به نفع مادر و کودک است و احتمال انتقال عفونت را افزایش نمی دهد.
دکتر امیرسعید صادقی

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع فوق تخصصی گوارش و کبد. در سال ۹۰ با رتبه اول در امتحان ورودی فوق تخصص گوارش و کبد وارد دانشگاه تهران شدم و در سال ۹۲ با موفقیت در امتحان بورد فوق تخصصی گوارش با کسب رتبه سوم تحصیلات خود رو به پایان رساندم. فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مقطع تخصص بیماریهای داخلی و بورد تخصصی داخلی در سال ۸۸ فارغ التحصیل شدم.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button